Prahu čekají manévry, na pohřeb přijedou politické špičky světa

Prahu a především bezpečnostní a pořádkové síly čekají v následujících desítkách hodin perné chvilky. Do města se totiž na páteční pohřeb Václava Havla sjedou špičky světové politiky.

Policie musí narychlo povolávat do služby většinu svých příslušníků. I ty, kteří si vybírají před Vánoci dovolenou. Dalším velkým úkolem je zajistit dostatek vozidel do kolon a stejný počet řidičů. Informoval deník Právo.

 

Policie si podle náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka se vším poradí bez problémů. Stahuje si posily z krajů okolo Prahy. Akce se má účastnit přibližně 900 lidí. "Na opatření se budou podílet i policisté ze speciálních celostátních útvarů," řekl deníku náměstek Husák.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé se klaní Havlovi a zvoní klíči, památku uctili i senátoři

 

Kromě lidských posil zajišťuje policie narychlo i dostatek reprezentativních limuzín. Sama jich totiž nemá dostatečný počet. "Kromě vozů ochranné služby a hradní policie budeme využívat i auta kanceláře prezidenta republiky. Půjde většinou o vozy Audi A8, ale v kolonách budou i další značky a modely,“ upřesnil Husák pro deník.

 

Připomeňte si prezidenta Václava Havla ve videosestřihu momentů z jeho života:

 

 

Pro Českou republiku to bude smutná premiéra. Nikdy v historii republiky se nekonal tak významný smuteční akt. "Naši lidé na tom dělají ve dne v noci. Kvůli mnoha okolnostem to bude náročné, ale nemůžeme se vymlouvat a situaci zvládneme,“ uvedl pro deník policejní prezident Petr Lessy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na pohřeb Havla přijede Barroso i Cameron

 

Do Prahy má přijet několik desítek významných světových politiků a mnoho dalších slavných lidí z kulturního světa, ke kterým měl prezident Havel vždy velmi blízko. Ministerstvo zahraničních věcí by mělo zveřejnit seznam potvrzených hostů dnes ve 14 hodin. Svou účast už potvrdil prezident Francie Nicolas Sarkozy, manželé Clintonovi nebo britský premiér David Cameron a další.

tn.cz / hru