Prasečí chřipka: Češi se nebojí, cizinci v panice ruší zájezdy

Podle některých Čechů včetně Davida Ratha je hrozba nákazy prasečí chřipkou jen nafouknutá novinářská bublina. Cizinci z Asie přesto ruší plánované dovolené.

Je hrozba nákazy prasečí chřipkou skutečně tak velká, aby se lidé museli bát? Bude to skutečně největší pandemie, jakou kdy lidstvo zažilo? Nebo jen média přehnaně zastrašují lidi?

 

Podle primářky infekčního oddělení Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové tomu tak zatím není. "Je sice pravda, že se šíří rychleji i v oblastech, které jsou v tomto období na chřipku mnohem méně náchylné, nicméně počet infikovaných u nás se pohybuje pořád jenom kolem 60,“ řekla. "Zatím není žádný důvod obávat se epidemie,“ dodala.

 

Nepropadejte panice

 

Podle Roháčové není žádný důvod propadat panice, když potkáte na ulici někoho s rouškou na obličeji. Prasečí chřipka, která se vyskytla u infikovaných pacientů v Česku, se zatím projevovala jenom jako klasický zánět horních cest dýchacích.

 

"Určitě to bude v budoucnu tak, že se tito lidé budou pohybovat mezi námi. Ať už je budete potkávat na ulici, nebo budou chodit na nákupy a do kina jako všichni ostatní. Nemyslím si však, že je na místě se těchto lidí obávat,“ upozornila Roháčová.

 

Proč se i tak lidé roušky bojí?

 

"Jakmile někdo spatří roušku, soustředí na ní pozornost a vyvolá to v něm takzvaný obranný reflex,“ prozradil psycholog Karel Humhal. Podle něj je však přirozené, že se od tohoto člověka většina lidí odtáhne právě z obavy, co by mohlo nastat.


Češi strach nemají, turisté ano

 

I když je v Česku evidováno jen několik desítek případů prasečí chřipky, turisté hlavně z Asie už zrušili některé zájezdy. "Několik desítek skupin turistů z mimoevropských zemí dovolenou v Česku zrušilo. Cizinci, kteří už ubytováni jsou, dokonce požadovali k jídlu jiné maso než vepřové,“ sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

 

Do Mexika nechceme, říkají čeští turisté

 

Podle Okamury se obavy z nákazy projevily i ve velkém poklesu zájmu českých turistů o dovolenou v Mexiku. "Museli být dokonce stornovány i celoročně plánované přímé charterové lety do Mexika,“ prozradil.

Martin Hlavács a Jan Schürger TN.cz