zoologický úspěch

"Pražská" gorila Moja porodila ve Španělsku! Má své první miminko

Moja, která se narodila jako první mládě gorily v zajetí v Česku, právě porodila. Oznámil to ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

"Moja porodila," takto stručně oznámil přes facebook radostnou zprávu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Šťastnou novinu už oznámila na svém webu i ZOO ve španělském Carbárcenu.
 

Podle tamních ošetřovatelů porod proběhl v pořádku a novorozená gorilka je od prvních chvil aktivní. Matka Moja ji nepouští z náručí, takže ošetřovatelé dosud nevědí, jestli jde o samce nebo samičku.
 

Moja se narodila gorilám Richardovi a Kijivu z pražské Zoo. Jméno jí vybrali tehdejší ředitel Petr Fejk a ošetřovatel Marek Žďánský.
 

Před Vánoci Moja ve Španělsku, kde je dva roky, oslavila své osmé narozeniny. Už tehdy byla březí a její ošetřovatelé v Carbárcenu se těšili na nový přírůstek. Odhadovali, že porod přijde v březnu, ale nakonec si museli počkat až na dnešek.
 

 

"Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli. Dostává šanci mít potomstvo," uvedl u příležitosti jejích narozenin ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
 

Jde o Mojino první mateřství i první porod, takže vývoj situace sledovali bedlivě jak Češi, tak Španělé. V zoologické zahradě Carbárceno je Moja spokojená. Jejím partnerem a zároveň otcem jejího prvního potomka se stal gorilák Niky, který se do parku dostal z cirkusu. Jeho africký původ je geneticky mimořádně cenný.
 

 

Moja se narodila jako první mládě gorily nížinné v České republice 13. prosince 2004. Jejími rodiči jsou samec Richard a matka Kijivu. Jméno pochází ze svahilštiny a znamená první. Její kmotrou se stala herečka Dagmar Havlová.Opičák Tatu, který v létě nešťastnou náhodou zemřel v pražské zoo, byl jejím bratrem.
 

Gorilu Moju přemístili loni v listopadu do Španělska, kde nyní žije v zoo Cabárceno. Přesunu se gorila nejprve dost bránila, ale nakonec se ošetřovatelům podařilo Moju uspat a naložit ji do přepravní klece.

sta TN.cz