Pražská záchranka má 5 nových SANITEK. Nemá s nimi ale kdo jezdit!

Pražská záchranka posílila o pět nových sanitních vozů. Chybí jí však lékaři a zdravotníci, kteří by s nimi jezdili.

Pět nových sanitních skříňových vozů převzala pražská záchranná služba, první pomoc a přednemocniční péči tak nyní Pražanům zajišťuje pětapadesát těchto vozů. Mediafaxu to sdělila mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

 

Nové vozy jsou značky Mercedes, skříňovou nástavbu vyrobila firma KOV Velim. Každý z nich stál zhruba 3,5 milionu korun. Průměrná doba jejich životnosti se pohybuje okolo deseti let.

 

"Tyto vozy se v hustém pražském provozu velmi osvědčily. Větší prostor zajišťuje lepší podmínky pro práci posádek i větší komfort pro pacienta. Při použití vakuové matrace je možné převézt do zdravotnického zařízení až dva těžce zraněné nebo čtyři lehce zraněné pacienty," uvedla Ernestová.

 

Sanitky mají vybavení odpovídající jednotce intenzivní péče. Obsahuje přístroje pro umělou podporu životních funkcí, monitor pro sledování srdeční činnosti s možností automatického vyhodnocení, archivace a digitálního přenosu dat či infuzní a inkubační techniku.

 

Pražští záchranáři loni zaznamenali 120 433 výjezdů, z toho 83 % tvořily výjezdy rychlé zdravotnické pomoci, tedy dvoučlenných posádek právě ve žlutých skříňových sanitních vozech. Během loňského roku pražská záchranná služba ošetřila více než 97 tisíc pacientů.

 

Jak v této souvislosti upozornil ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz, ve srovnání s rokem 1999 je to nárůst o 36 tisíc ošetřených lidí, přičemž počet vozů ani posádek záchranné služby se za celou dobu prakticky nezměnil. V Praze tak slouží v každou denní nebo noční dobu slouží sedm lékařů v terénních vozech Mercedes Benz ML, 25 až 32 posádek se záchranářskými zdravotníky a jeden vrtulník letecké služby Policie ČR.

 

Podle ředitele Schwarze je i vzhledem k rozšiřování teritoria hlavního města tento počet kritický. "Pro letošní rok nám navíc zřizovatel, stejně jako všem městským organizacím, snížil rozpočet o pět procent, což pro nás představuje zhruba 20 milionů korun," poznamenal Schwarz s tím, že se tak nadále prohlubuje dlouhodobé podfinancování záchranky. Větší problém než nedostatek peněz podle Schwarze představuje kvalita zájemců o práci u záchranné služby. "Ve vstupních testech uspěje málokdo," poznamenal ředitel s tím, že aktuálně Praze chybí 15 zdravotníků a pět lékařů.

 

Mediafax