Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

průšvih radnice

Pražský starosta způsobil mezinárodní skandál na Kypru! Řekové zuří

Ministerstvo zahraničí řeší mezinárodní skandál, který nemá obdoby. Má ho na svědomí starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Ten navštívil takzvanou Severokyperskou tureckou republiku, kterou většina světa - včetně České republiky - neuznává. Starosta se tam setkával s politiky a podle tamních médií se dokonce vydával za pražského primátora.

Řecká část ostrova se už proti návštěvě starosty Caldra ohradila. Internetové stránky kyperských novin jsou plné článků o oficální návštěvě představitelů Prahy u lídrů takzvané Severokyperské turecké republiky - státu, který valná část světa včetně evropských zemí neuznává.
 

Podle tamních médií jednala česká delegace o ekonomice nebo cestovním ruchu. Oficiální mezinárodně uznávané Kyperské republice se to ale nelíbí. "Tento případ vyšetřujeme, a proto vám k tomu nemůžeme sdělit podrobnější informace," potvrdilo ministerstvo zahraničí Kyperské republiky.
 

Kyperská republika se prostřednictvím českého velvyslanectví obrátila se stížností na české ministerstvo zahraničí. "Komunity na Kypru velmi pečlivě sledují co se děje. Na základě toho se na nás kyperští kolegové obrátili," řekl k případu David Frous, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.
 

Zfetovaný starosta řval: Zabiju tě, vyrvu ti hrdlo a vydloubu oči!
 

Starosta Caldr možná ani netušil, na jak tenký led se vydává, ale podle politologů ho to neomlouvá. "Mezi tou řeckou a tureckou částí je značné napětí, toho si musí být každý politik vědom - ať už je diplomatem nebo komunálním politikem. A z tohoto hlediska se vůbec nelze divit té řecké části ostrova, že na to reaguje takto podrážděně," okomentoval počínání starosty politolog Lukáš Novotný.
 

Vyjádření starosty Caldra se TV Nova pokoušela získat i na úřadu městské části Prahy 4. Ten se ale před štábem Televize Nova nechal svými spolupracovníky zapřít. Mluvčí nakonec poslal pouze písemné vyjádření. "Starosta městské části Praha 4 Pavel Caldr byl na Kypru na dovolené jako soukromá osoba. Neformálně a neoficiálně se setkal se zástupci místní samosprávy," vysvětlil starostův "výlet" na Kypr mluvčí radnice Jiří Bigas.
 

Takové vysvětlení ale neuznává ani radniční opozice. "Nedovedu si představit jakým způsobem to byla soukromá cesta a pokud ano, tak naprosto nevhodná," reagoval Petr Štěpánek, zastupitel za Stranu Zelených. Tomu, že cesta nebyla soukromá, by napovídal i fakt, že podle informací TV Nova totiž se starostou cestovalo hned několik dalších zastupitelů a zřejmě i místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos.
 

Podle informací Televize Nova by další spolupráce s neuznávanými turecko-kyperskými úřady mohla negativně ovlivnit vztahy České republiky s oficiální Kyperskou republikou.

tn.cz / gar