Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pozor na sníh na silnicích! Na horách hrozí laviny

Vítr, déšť, déšť se sněhem, takové počasí nás čeká o víkendu v nížinách. Na horách bude padat mokrý sníh. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry, kvůli hrozícím lavinám.

I o víkendu platí meteorologické varování před závějemi, sněhovými jazyky. Týká se to především horských oblastí. V nížinách sněžit rozhodně nebude. Na horách by přes víkend mělo napadnout dalších 30 centimetrů sněhu.

 

V neděli po ránu padaly srážky především na horách. Nejhorší situace již tradičně panovala v Krušných horách, kde byly uzavřeny dva úzeky na silnici 223 - mezi Loučnou pod Klínovcem a Měděncem a Horní Halží. Na silnici leží navátý sníh a silničáři jej nestíhají odklízet.

 

V sobotu odpoledne ve vyšších polohách sněžilo. Ve výšce pod 400 metrů padaly smíšené srážky. Podle webu meteoaktuality sněžilo i v Táboře.

 

 

Padající sníh i četné dešťové či smíšené přeháňky zkomplikovaly život řidičům. Na Jablonecku se srazilo osobní auto s autobusem. Při nehodě se lehce zranili tři lidé. Silnice byla po dobu vyšetřování nehody uzavřena v obou směrech.

 

Ranní  teploty až -9 stupňů Celsia

 

Meteorologové v noci naměřili -5 stupňů Celsia a v Adršpachu bylo dokonce -9 stupňů Celsia. I o víkendu bude foukat silný nárazový vítr.

 

Oproti původním předpovědím neplatí výstraha pro středočeský kraj a Prahu. Jenže i tam začalo v sobotu po poledni sněžit.

 

Většina silnic v horských oblastech je sjízdná s nejvyšší opatrností na silnicích často leží uježděný nebo rozbředlý sníh. Některé horské úseky jsou však uzavřeny. V Krkonoších jde konkrétně o úsek u  Jestřábí na Semilsku. Na Chomutovsku jsou kvůli závějím uzavřeny tyto úseky: z Kovářské do Loučné pod Klínovcem, z Kryštofových Hamrů na Výsluní, z Horní Halže k chatě Nástup a úsek Výsluní - Rusová.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Aktuální výši sněhové pokrývky najdete TADY

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Sobota

 

V noci z pátka na sobotu napadne asi 5 centimetrů nového sněhu.

 

Nepříjemný vítr sužoval Česko od čtvrtka. Na mnoha místech popadané stromy zatarasily železniční tratě. Mnoho silnic v Krušných horách bylo uzavřeno kvůli závějím a sněhovým jazykům.

 

PSALI JSME:

Vichr smetl ze silnice autobusy, hrozí laviny

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Ani v sobotu se slunce nedočkáme. Bude oblačno, místy se budou od vyšších poloh objevovat sněhové přeháňky. Během dne od severozápadu bude přibývat oblačnosti.

 

 

V sobotu ráno navíc meteorologové varují i před možnou tvorbou ledovky.


Podívejte se na reportáž z českých hor

 

Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, na východě při malé oblačnosti až -7 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

 

O víkendu můžete vyrazit na hory. Musíte se však spokojit s mokrým těžkým sněhem. Tipy kam vyrazit a jiné užitečné rady najdete TADY

 

Od sobotního do nedělního rána napadne až 15 centimetrů sněhu.

 

Neděle

 

Poslední den týdne bude zataženo až oblačno, občas se objeví sněžení. V polohách pod 400 m srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 6 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

 

 

Přečtěte si předpověď počasí na celý rok 2012
 

V pondělí bude oblačno až zataženo, na horách občas se sněžením,  v nížinách bude pršet. Ranní teploty 1 až -3 °C, denní teploty 1 až 5 °C.


"Od úterý do soboty očekáváme, že bude polojasno až oblačno, ojediněle se může postupně místy objevovat mlha nebo nízká oblačnost," informovala meteoroložka Meteopressu Dagmar Honsová, s tím, že občas může mrholit.

 

Nejnižší noční teploty klesnou na 2 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupaní na 0 až 7 °C.

 

Podle meteoroložky se sněhu v nížinách do konce ledna zřejmě nedočkáme. I nadále očekáváme teploty kolem +5 °C 

muf s přispěním krajských reportérů tn.cz / Mediafax