Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jak bude?

PŘEDPOVĚĎ: Dnes padlo 83 teplotních rekordů! A zítra bude sněžit

Počasí - ochlazení
Zdroj: TN.cz
Na tohle se o víkendu připravte!

Krásné a teplé jarní dny si vezmou krátkou přestávku. A bohužel zrovna o víkendu. Denní teploty klesnou až na 5 °C a někde bude dokonce sněžit! Víme, co je příčinou. Čtěte dál...

Ten víkendový teplotní skok bude opravdu rapidní. Právě teď vrcholí teplé počasí - padly dokonce desítky let staré teplotní rekordy. Ze 136 měřících stanic naměřilo o pátečním odpoledni rekordy 83 stanic! (viz tabulka)
 


 

O víkendu ale přijde studená sprcha - možná i doslova. Bude oblačno, zataženo, s deštěm nebo sněhem a teploty klesnou skoro o patnáct stupňů.

 

Je takové počasí v březnu normální? Odpověď je snadná - je. Za současné příjemné dny můžeme být vděčni tlakové výši, při níž se za slunečného počasí vzduch rychle ohřeje. "Pro březen je ale spíše typické rychlé střídání počasí. A právě to nám přinese sobotní přechod studené fronty," vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.
 

Počítat musíme nejen s deštěm, ale na horách i se sněhem. "Na vrcholcích hor může napadnout až kolem 10 cm sněhu. Během noci ze soboty na neděli bude sněžit od nadmořské výšky 700 m nad mořem," uvedla Honsová.
 


 

Po přechodu této studené fronty k nám bude proudit chladnější vzduch, což poznáme zejména v neděli, kdy se budou odpolední teploty zastavovat nejčastěji do 9 °C, někde dokonce i na 5 °C.
 

Nemusíme ale zoufat. Brzy se zase vyčasí a jaro se opět ohlásí. "Už příští týden znovu přinese ubývání oblačnosti a návrat březnových teplot. Zima se tedy rozhodně nevrací," ujišťuje Dagmar Honsová.
 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA TÝDEN

Ve čtvrtek bude převážně jasno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 8 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
 

V pátek bude jasno. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 15 až 19 °C. Severozápadní vítr 1 až 5 m/s.
 

V sobotu bude zpočátku ještě polojasno. Během dne od severozápadu oblačno až zataženo, déšť, nad 700 m sněžení. Noční teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 6 až 10 °C, na východě ještě 15 °C. Severozápadní vítr 5 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s.
 

GALERIE: Sníh o víkendu 15. - 16. 3.

1
/
2
Zdroj: ČHMÚ
Předpokládaný nový sníh za sobotu 15. 3.

 

V neděli bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Noční teploty 5 až 1 °C, místy -1. Denní teploty 5 až 9 °C. Severozápadní vítr 4 až 8 m/s, nárazy kolem 15 m/s.
 

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Noční teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 8 až 12 °C Severozápadní vítr 4 až 8 m/s, nárazy kolem 15 m/s.
 

V úterý bude oblačno až polojasno, jen ojediněle přeháňky. Noční teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 12 až 16 °C. Jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.
 

 

VÝHLED POČASÍ DO KONCE BŘEZNA


Období 19.-31.3.2014

Bude převážně polojasno až oblačno s přeháňkami, koncem období až oblačno, místy občasný déšť. Na vrcholcích hor přechodně sněžení nebo srážky smíšené. Noční teploty 6 až -2 °C. Denní teploty 12 až 17 °C, přechodně kolem 10 °C.

VÝHLED POČASÍ NA POČÁTEK DUBNA

Období 1.-10.4.2014

Oblačno až polojasno, občas dešťové přeháňky. Na frontách až zataženo s deštěm. Ranní teploty 6 až -1 °C. Denní teploty 9 až 17 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Epické video: Nadšený Arab skáče do sněhu po hlavě

Modelky vzaly Špindl útokem. V horách sněhu řádily jako malé holky

tn.cz / gar