Kdo míří do nové vlády. SEZNAM KANDIDÁTŮ

Nečas, Paroubek
Zdroj: TN.cz
Podívejte se na přehled stínových ministrů nejsilnějších stran.

Volební lídr ODS Petr Nečas představil svůj kompetenční tým pro jednotlivé resorty. Sociální demokraté jména svým případných kandidátů na ministry představili už na březnové konferenci.

"Nejedná se o stínovou vládu, ale o představení mých dlouhodobých spolupracovníků. Každý kandidát na předsedu vlády musí mít kolem sebe úzkou skupinu spolupracovníků, na které se může spolehnout," uvedl v úterý Petr Nečas (ODS).

 

PSALI JSME:

LN: Nečas sestavil stínovou vládu, Langer v ní není

 

TOP 09 nesestavila přímo stínovou vládu, jednotllivé resorty a oblasti politiky mají na starosti tzv. garanti, kteří jsou podle Miroslava Kalouska případnými kandidáty na ministry daných resortů.


PODÍVEJTE SE:

 

Sociální demokracie návrhy jmen do stínové vlády pro některé resorty oznámila na kongresu už v březnu.

 

Lidovci žádná konkrétní jména pro jednotlivé resorty nebo oblasti politiky nezveřejnili. Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody jsou všichni členové předsednictva strany schopni zastávat vysoké funkce.


Koho do nejdůležitějších resortů jmenovali lídři nejsilnějších politických stran? Přečtěte si srovnání.

 

Finance

 

Otázku financí v občanské demokratické straně zaštítí šéf dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek. Od roku 1992 do roku 1997 pracoval na Úřadu vlády jako poradce předsedy vlády Václava Klause, poté byl místopředsedou rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

 

Hospodářství, podnikání a zaměstnanost bude v ODS řídit Pavel Drobil, volební lídr v Moravskoslezském kraji.

 

Za ČSSD je ve stínové vládě jako ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl ministrem financí ve Špidlově, Grossově i Paroubkově vládě.

 

Garantem expertní skupiny TOP 09 pro veřejné rozpočty je Miroslav Kalousek, bývalý předseda KDU-ČSL, který byl ministrem financí v letech 2007 až 2009. Garantem pro hospodářskou politiku strany je předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek.

 

Za komunisty má resort financí na starosti Jiří Dolejš, místopředseda strany.

 

Zdravotnictví

 

Petr Nečas do svého kompetenčního týmu za oblast zdravotnictví nomioval Danielu Filipiovou. Ta v současnosti zastává úřad senátorky. Od ledna do května 2009 byla ministryní zdravotnictví ČR v druhé Toplánkově vládě. V kompetenčním týmu ODS bude mít na starosti i sociální politiku.

 

Jiří Paroubek na post stínového ministra zdravotnictví navrhoval středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten však chce setrvat ve funkci hejtmana. Paroubek jako další možné kandidáty zmínil Jiřího Běhounka, hejtmana Vysočiny nebo Jiřího Koskubu z Nemocnice na Bulovce.

 

Garantem TOP 09 za oblast zdravotnictví je Vladimír Pavelka. Od roku 2000 do roku 2008 byl Vladimír Pavelka náměstkem hejtmana Jihočeského kraje, řídil oblast sociálních věcí a zdravotnictví, věnoval se především reformě zdravotnické záchranné služby, záchraně krachujících nemocnic a reformě sociálních ústavů.

 

Zdravotnictví v KSČM má na starosti poslankyně Soňa Marková, která navíc spravuje oblast rodiny a rovných příležitostí.

 

Zahraničí, obrana, vnitro

 

Za ODS by otázku zahraniční politiky, obrany a bezpečnosti měl řešit Alexandr Vondra. V roce 2006 působil několik měsíců ve funkci ministra zahraničních věcí, poté zastával post místopředsedy vlády pro evropské záležitosti ve druhém Topolánkově kabinetu.

 

Za ČSSD je kandidátem na post ministra zahraničí Lubomír Zaorálek, který byl čtyři roky předsedou Poslanecké sněmovny. Ministrem vnitra (či nějakého ekonomického resortu) by podle Paroubka měl být Martin Pecina, který tento post zastává od roku 2009 v úřednické vládě Jana Fischera. Na webových stránkách je jako stínový ministr vnitra uveden František Bublan.

 

Garantem zahraničí TOP 09 je bývalý člen KDU-ČSL Marek Ženíšek. Od roku 2007 působil na ministerstvu spravedlnosti, od roku 2008 jako náměstek ministra, resp. ministryně. Kriminalitu a korupci má na starosti poslanec Pavel Severa. Před vstupem do TOP 09 byl předsedou poslaneckého klubu lidovců.

 

Komunisté do své stínové vlády jmenovali pro resort zahraničí Miloslava Ransdorfa. Od roku 2004 je poslancem Evropského parlamentu, kde působí jako místopředseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

 

Životní prostředí

 

Oblast životního prostředí dostal v ODS na starosti David Vodrážka, první místopředseda strany.

 

Stínovým ministrem životního prostředí za ČSSD je advokát Petr Petržílek.

 

Garantem expertní skupiny pravicové TOP 09 v oblasti životního prostředí je senátor Bedřich Moldan. Je zakladatelem a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

 

Stínovou ministryní životního prostředí za KSČM je Kateřina Konečná. Je poslankyní Sněmovny, kde působí ve výboru pro životní prostředí.

 

Justice

 

Spravedlnost a vzdělávání dostal od Petra Nečase na starosti Jiří Pospíšil, který působil jako ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě. V současnosti pracuje jako děkan práv v Plzni.

 

Za ČSSD je ve stínové vládě v resortu justice Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně.

 

V TOP 09 oblast justice pokrývá Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany a spravedlnosti.

 

Ve stínové vládě KSČM působí jako ministr spravedlnosti poslanec Stanislav Grospič.

 

Sociální oblast

 

V kompetenčním týmu ODS má sociální politiku Daniela Filipiová, která zaštiťuje i zdravotnictví.

 

Za ČSSD je stínovým ministrem práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který zastával tuto funkci i ve vládě Jiřího Paroubka.

 

Garantkou expertní skupiny TOP 09 pro sociální politiku je senátorka Ludmila Müllerová.

 

Poslanec Miroslav Opálka je stínovým ministrem práce za KSČM. Od roku 2006 je místopředsedou Výboru pro sociální politiku.

 

Doprava

 

Dopravu v kompetenčním týmu ODS povede Petr Bendl, bývalý ministr dopravy a bývalý hejtman Středočeského kraje.

 

Sociální demokraté mají jako stínového ministra dopravy Romana Onderku, primátora města Brno.

 

V TOP 09 má na starosti resort dopravy poslanec František Laudát, který je členem Podvýboru pro dopravu.

 

Komunisté mají ve stínové vládě v oblasti dopravy, průmyslu a obchodu Pavla Hojdu, který je poslancem Sněmovny.

 

Kultura

 

Oblast kultury v ODS zaštiťuje Miroslava Němcová, která k tomu dostala na starosti i rodinnou politiku. Miroslava Němcová je úřadující předsedkyní Poslanecké sněmovny.

 

Stínový ministr kultury za ČSSD je Vítězslav Jandák, za KSČM Ivana Levá. V TOP 09 se o kulturu stará Horymír Kubíček.

 

V týmu ODS však nejsou některá očekávaná jména, chybí například místopředsedové ODS Petr Gandalovič a Ivan Langer. Podle Nečase však jejich neúčast neznamená, že by upadli v nemilost: "Ivan Langer je plně zaměstnán vedením volební kampaně a Petr Gandalovič zase těžkým bojem s Jiřím Paroubkem v Ústeckém kraji. Za mnou jednoduše stojí tým lidí, se kterými dlouhodobě spolupracuji."

tn.cz / Mediafax