Překvapení! Odposlechy Béma sněmovní komise řešit nebude

Stálá komise sněmovny pro kontrolu použití odposlechů se nebude zabývat žádostí poslance ODS a bývalého pražského primátora Pavla Béma, aby vyšetřila odposlechy BIS v jeho případu. V úterý to uvedl předseda komise Daniel Korte (TOP 09) s tím, že jí toto šetření nepřísluší.

"Žádost, abychom vyšetřili odposlechy na BIS vůči poslanci Bémovi, je adresována špatným směrem. Spíše by měla být do dveří naproti (stálá komise pro kontrolu BIS), ale ani tam asi ne. Protože my sice kontrolujeme nasazení odposlechů Policií ČR, ale to, co tento Útvar zvláštních činností dělá pro BIS, dělá-li, tak to není v naší kompetenci, to se vůbec nedozvíme," vysvětlil v úterý Korte.

 

Ten podle svých slov Bémovi již dříve odeslal v tomto smyslu dopis a požádal ho, aby mu sdělil telefonní čísla, která měla být odposlouchávána, s tím, že zjistí, zda odposlouchávána byla a popřípadě v jakém režimu.

 

Poslechněte si odposlechy, které zamávaly pražskou politickou scénou:

 

 

PSALI JSME:

Nečas s Topolánkem jdou na kobereček! Mají vysvětlit odposlechy BIS

 

"Pan Bém čísla neposkytl, tudíž soudím, že o tuto kontrolu nemá zájem. Tím to pro nás končí," doplnil šéf komise. Stálá komise sněmovny pro kontrolu použití odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací na svém úterním jednání řešila ještě jeden bod. Ten se týkal zásahu a použití zpravodajské techniky na Vrchním státním zastupitelství v Praze.

 

"Tento bod byl přerušen a chceme si pozvat vrchního státního zástupce, jakož i ředitele Útvaru zvláštních činností, proto, abychom si vyjasnili pravidla, jakým způsobem máme provádět kontrolu," přiblížil Korte a pokračoval: "Protože odpověď, že zásah byl proveden a byl v souladu se zákonem, nás neuspokojuje. Tento výrok bychom měli provést my jako kontrolní orgán."

 

Vrchní státní zástupce si podle něj stáhl informování o tomto případu pod sebe, a proto si ho komise pozvala na své další jednání.

tn.cz / mediafax / hru