Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.4. 2009 19:39

Fischer přivítal Kalouska i adepty na ministry. Křeslo nikomu nenabídl

Nový premiér Jan Fischer čtvrtkem uzavřel rozhovory s odstupujícími ministry a jejich možnými nástupci.

Nově jmenovaný premiér Jan Fischer ve čtvrtek zakončil seriál rozhovorů s některými odstupujícími ministry i adepty na ministerská křesla. Nikomu z nich zatím ministerský post nenabídl.

Jako první s ním mluvil končící šéf financí Miroslav Kalousek. Kalousek předal premiérovi informace o tom, jak by se státní deficit mohl udržet na 150 miliardách korun.
 

"Panu premiérovi jsem sdělil určité předpoklady, aby mohl být deficit státního rozpočtu letos a příští rok udržen pod 150 miliardami korun," řekl Kalousek novinářům.

Kandidáti na ministerské posty

Jako další navštívil Fischera kandidát na ministra školství Jakub Dürr. Mluvil s novým premiérem Janem Fischerem především o práci ministerstva školství do konce českého předsednictví EU a také o reformě školství. Nynější náměstek ministra Dürr to oznámil novinářům.

Kandidát na ministra dopravy v překlenovací vládě Gustáv Slamečka novinářům sdělil, že podle něj nebude nikomu vadit, že mluví slovensky. A pokud ano, je připraven se naučit česky. Na čtvrteční schůzce s designovaným premiérem Janem Fischerem jednali o financích, bezpečnosti dopravy a předsednictví.

Pro kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímka za ČSSD jsou prioritou podpora podnikání, podpora zaměstnanosti a rozvoj vědy a výzkumu. Jako klíčový úkol pro celou vládu pak Pěgřímek vidí zejména sestavení státního rozpočtu pro rok 2010 a opatření proti krizi.

Kandidát na ministra financí za ODS Tomáš Uvíra by chtěl udržet schodek státního rozpočtu pro letošní i příští rok pod 150 miliardami korun.

Jako posledního z kandidátů na ministry přijal Fischer Ladislava Mika, který se má ujmout ministerstva životního prostředí. Chce se soustředit především na to, aby se Evropa sjednotila na postoji k omezení skleníkových plynů po roce 2012. Mluvili také o výhradách, které k Mikovi má ČSSD – podle Jiřího Paroubka totiž Miko brání důležitým stavbám jako jsou nové silnice či dálnice.

Pro Fischera jde jen o konzultace

V případě kandidátů na ministry jde o vstupní konzultace, Fischer jim zatím vládní posty nenabízí. Lidi do úřednické vlády navrhla ODS, ČSSD a Strana zelených.

Kandidátů je o dva více, než bude ministerských křesel. Premiér už dříve uvedl, že vládu sestaví příští týden.

Kabinet bude muset dokončit české předsednictví EU, čelit hospodářské krizi a sestavit návrh státního rozpočtu pro příští rok. Přivede zemi k předčasným volbám, které se budou konat v říjnu.

Nová vláda nahradí 9. května koaliční kabinet Mirka Topolánka, kterému Sněmovna na návrh ČSSD vyjádřila nedůvěru.

Podívejte se na přehled navrhovaných ministrů Fischerovy vlády

NAVRHOVANÍ ČLENOVÉ FISCHEROVY VLÁDY
Zdroj: TN.cz

tn.cz / Mediafax
Reklama