Exprimátor Bém požádal o pozastavení členství v ODS, chce očistit své jméno

Bývalý pražský primátor Pavel Bém požádal v pondělí místní sdružení ODS Dejvice-Bubeneč o pozastavení svého členství ve straně. Své prohlášení zveřejnil na webových stránkách místního sdružení strany v Praze 6.

Exprimátor se domnívá, že po půl roce se případ vyšetří a on tak očistí své jméno. Nepřipouští si ani jakékoliv protiprávní jednání, kterého by se měl v minulosti dopustit.
 

"Tento krok vnímám jako časově omezený na dobu přibližně šest měsíců, za kterou, předpokládám, dojde k řádnému vyšetření celé události a v rámci které budu mít, předpokládám, šanci svoje jméno očistit," uvádí exprimátor ve svém prohlášení.
 

"Kategoricky odmítám, že bych se kdy v minulosti dopustil jakéhokoliv protiprávního jednání. Znovu opakuji, že se nehodlám smířit s tím, že se bere jako běžné a normální, že nikdy netrestaný a bezúhonný občan je odposloucháván, a navíc obsah jeho soukromých hovorů je veřejně publikován. Za stejně neuvěřitelný považuji fakt, že protizákonně zveřejněné hovory jsou následně použity k mojí dehonestaci ve sprostých spekulacích, které jsou vydávány za ´pravdu´. Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní," uvedl Bém.
 

PSALI JSME:

Odposlechy ničí demokracii! Reagoval Klaus na hovory mezi Bémem a Janouškem
 

Bývalý primátor dodal, že je pro něj těžko přijatelné, aby jeho kroky na pražské radnici hodnotili lidé, kteří ještě pro Prahu nic nevykonali.
 

Okamžité ukončení členství Béma v ODS požadoval v pondělí odpoledne premiér a předseda strany Petr Nečas. Bém by měl podle Nečase také složit poslanecký mandát.
 

Jméno Pavla Béma je v posledních dnech spojováno s kauzou odposlechů telefonátů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem. Odposlechy měla k dispozici bezpečnostní agentura ABL. O případu informoval jako první deník Mladá fronta Dnes.
 

PSALI JSME:

ODS dochází trpělivost s Bémem. Členové žádají jeho okamžitý odchod
 

Nahrávky pocházející z prvních sedmi měsíců roku 2007 podle MfD zachytily Janouškovy rozhovory nejen s Bémem, ale také s tehdejším klíčovým úředníkem pražského magistrátu Peterem Ďuricou, který šéfoval odboru obchodních aktivit. "A jsou důkazem nadstandardních vztahů lobbisty Janouška s vedením magistrátu a ODS," uvedl deník.
 

Jak dále MfD poukázala, odposlechy zřejmě pocházejí z Bezpečnostní informační služby (BIS), která se měla na Janouška a další kontroverzní "šedé existence" v roce 2007 zaměřit. K získání soudního povolení podle MfD použila tajná služba argument, že vliv lobbistů je tak velký, že jde o "dysfunkci státní správy", kdy klientelismus a korupce začínají ohrožovat parlamentní demokracii a stávají se i rizikem pro ekonomické zájmy státu.
 

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl, že by nahrávky z tajné služby unikly do podnikatelského prostředí. K samotnému obsahu se odmítl vyjádřit.

 

 

fim tn.cz / mediafax / kos