Boj v ODS

Premiér Nečas ustupuje, připouští změny v daňovém balíčku

Premiér Petr Nečas ve Sněmovně
Zdroj: Mediafax
Premiér Petr Nečas (vpravo) ve Sněmovně

Rebelové ODS dosáhli svého. Premiér Petr Nečas (ODS) totiž prohlásil, že v příštím návrhu daňového balíčku, který vláda předloží, mohou být změny. Musí se ale na tom dohodnout celá koalice.

"Je možné dosáhnout změny, ale v případě, že se na tom dohodnou všechny strany," připustil Nečas krátce po dnešním hlasování. Na něm poslanci daňové změny zavrhli, pro změny bylo jen 94 zákonodárců, pro protlačení zákona ale bylo potřeba 101 hlasů.
 

Vláda bude návrh daňových změn projednávat znovu ve čtvrtek. Později ho chce znovu předložit ve sněmovně, chce ho zároveň spojit s hlasováním o důvěře kabinetu.
 

V zákulisí se spekuluje, že za nepřijetím balíku daňových změn je boj uvnitř ODS. "Myslím, že se brzy ukáže, zda jde o věc nebo zda je odlišný názor daných osob na daňovou politiku zástupným problémem,“ soudí premiér.
 

Vláda v balíčku daňových změn počítá se zvýšením daně z přidané hodnoty pro tři následující roky o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Lidé z příjmem nad 100 tisíc korun by měsíčně odváděli novou sedmiprocentní daň.
 


V souboru opatření je také omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zrušení slevy na dani z příjmu u pracujících důchodců nebo konec stropů u odvodů na zdravotní pojištění. Balík daňových změn počítá i s omezením tzv. zelené nafty, zvýšením daně z převodu nemovitosti a srážkové daně.
 

tn.cz / Mediafax / hmr