Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.7. 2010 18:33

Premiér Nečas uvedl do úřadu zbylé ministry

V úterý jmenoval prezident Klaus nové ministry. Není mezi nimi ani jedna žena

Premiér Petr Nečas uvedl v úterý do úřadu své ministry. Na všechny se ale nedostalo, pokračovat bude dnes.

Svých postů se během středy ujalo zbylých pět ministrů nové vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Větší část členů vlády (devět) uvedl ministerský předseda do úřadů už v úterý po jmenování kabinetu prezidentem Václavem Klausem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

OBRAZEM KROK ZA KROKEM: První den nové české vlády

 

Ministr zemědělství Ivan Fuksa

 

Premiér Petr Nečas uvedl ve středu do funkce nvého ministra zemědělství Ivana Fuksu, který střída Jakuba Šebestu. Hlavní prioritou rezortu bude jednání s Evropské unie o spravedlivých podmínkách dotací pro české zemědělce po roce 2013. Fuksa připomněl, že stejně jako v dalších resortech se bude i v zemědělství šetřit.

 

Fuksa nastupuje na ministerstvo zemědělství
Zdroj: Mediafax Ivan Fuksa (vpravo) nastupuje na ministerstvo zemědělství

"Nepřinášíme více peněz, naopak nás čeká krácení výdajů," řekl ministr. Podle jeho slov půjde hlavně o krácení nemandatorních výdajů o 10 procent a investic o 5 procent.

 

Ministr dopravy Vít Bárta

 

Revize bodového systému, liberalizace železniční dopravy a snížení cen výstavby silnic a dálnic jsou hlavní úkoly ministra dopravy Víta Bárty (VV), který se ve středu dopoledne ujal řízení svého resortu. Premiér Petr Nečas (ODS) potvrdil, že ministrova situace vzhledem ke škrtům nebude lehká.

 

Bárta nastupuje na ministerstvo dopravy
Zdroj: Mediafax Vít Bárta je novým ministrem dopravy

"S ministrem vnitra Radkem Johnem jsme se již dohodli, že pod vedením poslance Stanislava Humla vznikne meziresortní pracovní skupina, která provede revizi bodového systému," řekl Bárta. Řešení problému s železniční dopravou je podle Bárty jediné, a to "vstup konkurenčního prostředí".

 

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek

 

"S ministrem vnitra Radkem Johnem jsme se již dohodli, že pod vedením poslance Stanislava Humla vznikne meziresortní pracovní skupina, která provede revizi bodového systému," řekl Bárta. Řešení problému s železniční dopravou je podle Bárty jediné, a to "vstup konkurenčního prostředí".

 

Kocourek nastupuje na MPO
Zdroj: Mediafax Martin Kocourek (vpravo) nastoupil na ministerstvo průmyslu a obchodu

Jednou z priorit nového ministra bude i efektivnější čerpání peněz z evropských fondů. "Důležitá bude i otázka vztahu s Evropskou unií. Zde musíme být schopní říkat naše názory tak, aby byly slyšet," řekl Kocourek.

 

Poslechněte si vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka po uvedení do úřadu:

 

 

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský

 

Efektivní čerpání peněz z Evropské unie a příprava rozpočtu na příští rok jsou hlavní úkoly nového ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV). Premiér Petr Nečas, který ho ve středu uvedl do funkce, je přesvědčený, že Jankovský resort díky manažerským a ekonomickým schopnostem zvládne.

 

Jankovský střídá na MMR Vondrušku
Zdroj: Mediafax Kamil Jankovský (vlevo)nastupuje na ministerstvo pro místní rozvoj místo Rostislava Vondrušky

"Za svůj hlavní úkol považuji přípravu rozpočtu ministerstva pro příští rok. Musí být hotový do prvního týdne v srpnu, proto jsme na něm okamžitě začali pracovat," řekl Jankovský. Na ministerstvu chystá personální a ekonomický audit, který by mě nalézt úspory. "Úkoly, které nás čekají, musíme zvládnout s menším množstvím finančních prostředků," řekl Jankovský.

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

 

Nový ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) doufá, že ve své funkci vydrží co nejdéle. Rád by byl v tomto volebním období posledním ředitelem nemocnice nebo lékařem, který do ministerského křesla usedne, řekl ve středu Heger během uvedení do svého úřadu.

Jurásková předává ministerstvo Hegerovi
Zdroj: Mediafax Leoš Heger střída na ministerstvu zdravotnictví Danu Juráskovou

Mezi první kroky Hegera ve funkci ministra bude patřit jednání se zdravotními pojišťovnami. "Měli bychom se bavit o tom, jak ze systému zdravotního pojištění dostat data, která by nám lépe pomohla v jeho správě," uvedl ministr.

 

Poslechněte si vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera po nástupu do úřadu: 

 

 

PODÍVEJTE SE NA PŘEHLED NOVÝCH MINISTRŮ:

 

 

Celkem bude nový vládní tým tvořit 15 lidí včetně premiéra. Křesla byla rozdělená podle stranického klíče, šest míst včetně postu premiéra připadlo ODS, pět pozic získala TOP 09 a čtyři mají Věci veřejné. V nové vládě nezasedne žádná žena a povede ji druhý nejmladší premiér v historii, první byl Stanislav Gross (ČSSD).

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Koaliční vláda Petra Nečase (ODS) připraví do 4. srpna programové prohlášení a 10. srpna požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Kabinet se také dohodl na tom, že se bude pravidelně scházet každou středu.

tn.cz / Mediafax
Reklama