rozzlobený nečas

Premiér vzkázal Senátu: Žaloba na Klause je ubohost, hanba vám!

Petr Nečas
Zdroj: Mediafax

Premiér Petr Nečas (ODS) ostře odsoudil senátorskou žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Označil ji za největší ubohost, jakou kdy v politice viděl, a vzkázal zákonodárcům, že se za ně stydí.

Senátoři dnes dosbírali potřebný počet podpisů, dokonce ho o jeden překročili, když osmadvacátý podpis připojil Zdeněk Škromach (ČSSD). Už v pondělí se horní komora sejde, aby hlasovala, zda žalobu k Ústavnímu soudu opravdu podá. Jednota nepanuje ani mezi senátory za ČSSD, klub bude hlasovat volně, tedy bez stranického doporučení. Ruku pro žalobu nezvedne například šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD).

 

Podle premiéra je senátorská aktivita daleko za hranou únosného chování. "Jsem v politice více než dvacet let a nevzpomínám si, že bych se setkal s tak nízkou politickou a lidskou ubohostí, jako je krok těchto osmadvaceti senátorů. Stydím se za ně, hanba jim,“ vzkázal Nečas senátorům.

 

 

Důvodem žaloby je především novoroční amnestie, která zastavila řadu korupčních a hospodářských kauz. Zaznívá v ní ale i to, že Klaus zdržoval podpisy klíčových mezinárodních smluv, přestože je schválily obě komory, a že dostatečně iniciativně nenavrhoval kandidáty na ústavní soudce. Je ovšem pravda, že s návrhy přestal, když mu je senátoři neustále odmítali. Iniciátorem žaloby je protikorupční aktivista Karel Janeček.

 

Z nápadu není nadšený ani nastupující prezident Miloš Zeman. "Domnívám se, že pokud senátoři žalují prezidenta Klause pro velezradu, je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," řekla budoucí hlava státu novinářům před svým sídlem v Loretánské ulici.

 

 

Klaus situaci okomentoval tak, že se jedná o politické hrátky. Někteří senátoři mají obavy žalobu podat, protože se obávají, že bude-li zamítnuta, Klausově amnestii se dostane legitimity. "Bude to brát jako své osobní vítězství,“ zmínil třeba šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl (nezař.).

 

Zároveň se ale on i Eliška Wagnerová, sama bývalá ústavní soudkyně, domnívají, že judikát Ústavního soudu pomůže vytvořit precedens pro příští podobné události. Pomůže vymezit, co je vlastně velezrada, co narušování demokratických principů a ústavního pořádku. Kdyby Ústavní soud řekl, že se Klaus těchto činů dopustil, znamenalo by to pro něj, že už nikdy nebude moci kandidovat na prezidenta České republiky a přijde o hmotné zajištění, které českým hlavám státu po konci mandátu náleží.

 

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka potvrdil, že vedení ČSSD se nebude do senátorských záležitostí míchat. Oranžoví zákonodárci mají v horní komoře pohodlnou většinu, takže kdyby byli jednotní, je rozhodnuto. "Nepokládali jsme za nezbytné, abychom dávali našim senátorům konkrétní doporučení. Důležité je, jak se rozhodnou senátoři, to není věc vedení strany," okomentoval stranický lídr.

 

kms TN.cz