Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Teplá zima

Přemnožení divočáci útočí! Zemědělcům napáchají škody za miliardy!

Letošní extrémně teplá a suchá zima může za to, že se v Česku rekordně rozmnožila divoká prasata. Ta jsou pohromou především pro zemědělce, kterým způsobují miliardové škody. Ministerstvo zemědělství a myslivci zatím nevědí, jak tento problém vyřešit.

Naše republika se může ocitnout už za několik let na prahu ekologické katastrofy. A to kvůli obyčejným divočákům. Podle odborníků jich v lesích a na polích běhají statisíce. Díky hojnosti potravy a mírné letošní zimě nedošlo navíc ani k úmrtí slabých selat. A to bude problém!
 

Počet prasat, která myslivci ročně uloví, roste geometrickou řadou. Před šedesáti lety zastřelili zhruba pět set kusů. V roce 1980 to už bylo téměř 12 tisíc a loni neuvěřitelných 180 tisíc divočáků. Černá zvěř ale pole drancuje dál. "Podle odhadů Agrární komory jsou škody ve výši zhruba 2,5 miliardy korun ročně," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
 

Prasatům teď prostě všechno hraje do karet. Mají prakticky neomezený přísun potravy a žerou vše, co jim přijde do cesty. "Prase je i příležitostný predátor. Ve chvíli, kdy vám přijde do porostu nebo někam na louku dvacet třicet kusů prasete a udělají rojnici, tak za nimi skutečně nezbude nic živého," vysvětluje viceprezident Asociace profesionálních myslivců ČR Petr Horák.
 

Přes rok se stáda ukrývají na obrovských lánech polí. "Od poloviny dubna nám vyroste řepka, kde se přesunou divočáci do obrovských lánů polí a tam se nedají lovit. Z řepek jdou rovnou do pšenic, potom do kukuřic a kukuřice se sečou někde mezi říjnem a lednem. Více než dvě třetiny roku divočáci pouze spí, žerou a rozmnožují se. Nemají žádné jiné starosti," poukazuje jeden z myslivců.
 


Myslivci nestačí prasata lovit a nepomohla ani vyhláška ministerstva, která platí od 1. ledna. "Jenom se prodloužila doba lovu do konce ledna dospělé zvěře.to znamená i kňoura a bachyně," dodává další z myslivců.
 

Jak se celý problém vyřeší, se zatím neví. Myslivci ani zemědělci se nemohou dohodnout. A divočáci se mezitím čím dál tím častěji stahují i do měst a vesnic, kde škodí.

hmr / František Bůžek tn.cz / TV Nova