Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa ministr školství navrhuje

Přestávky ve škole se od září můžou zkrátit na pět minut. Souhlasíte s tím?

Zdroj: TV Nova

Ministr školství Petr Fiala chce dát školám možnost, aby zkrátily přestávky mezi jednotlivými hodinami z deseti na pět minut.

Se stejným nápadem přitom už pohořel Fialův předchůdce Josef Dobeš. O možnosti jejich zavedení média informovala 3. ledna 2012 dopoledne. Ve stejný den odpoledne ministerstvo od záměru couvlo.


"Přestávky mezi vyučovacími hodinami jsou nejméně pětiminutové, jedna přestávka v dopoledním vyučování musí trvat nejméně 15 minut. Přestávka mezi dopoledním a odpoledním vyučováním trvá nejméně 30 minut," citoval v lednu z návrhu školské vyhlášky tehdejší mluvčí ministerstva Patrik Kubas.

 

Anketa

Souhlasíte s kratšími přestávkami?

Hlasovalo 1462 lidí.
V neprospěch žáků


Po obědě se situace obrátila. "Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš svolal poradu vedení, která se jednoznačně usnesla, že změna by nebyla ve prospěch žáků, a proto se vrací k původnímu znění. Kratší přestávka by totiž žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb," uvedlo v půl třetí odpoledne ministerstvo.


Ministr Dobeš tehdy argumentoval, že po možnosti kratších přestávek volaly samy obce, ve kterých žákům o pár minut ujíždějí autobusy a kde tak děti musejí zbytečně čekat na pozdější spoje.

 

 

Fiala je opatrnější


Petr Fiala si zřejmě uvědomuje totéž, ale po Dobešově fiasku napsal text mnohem obezřetněji. "V případech hodných zvláštního zřetele lze zkrátit některé desetiminutové přestávky na nejméně pět minut a přestávku mezi dopoledním a odpoledním vyučováním na nejméně 30 minut," stojí v návrhu nové vyhlášky.


Ministr chtěl navíc zjevně předejít lednovým argumentům, že za pět minut si žáci mnohdy ani nestihnou dojít na toaletu. Součástí nového textu je proto přímo pasáž: "Při zkracování přestávek ředitel školy přihlédne k základním fyziologickým potřebám žáků."


Novinku bude moci vedení škol použít už při plánování rozvrhů nového školního roku, její účinnost má odstartovat 1. září 2012.
 

tn.cz / mediafax / anš