Prezident Klaus: Jako čtyřletý jsem pomáhal stavět barikády

Před 65 lety propuklo Pražské povstání. Na poslední boje proti nacistům vzpomínal i prezident Václav Klaus.

Prezident Václav Klaus pronesl projev při středečním pietním aktu k 65. výročí bojů o Český rozhlas v květnu 1945. Zmínil i svou osobní vzpomínku na propukající boje. Jako čtyřletý chlapec prý pomáhal stavět barikády z dlažebních kostek.

 
"Narozdíl od většiny z vás jsem byl před 65 lety v momentu, kdy rozhlas volal o pomoc, nedaleko. Bydlel jsem se svými rodiči pár kroků odsud na Tylově náměstí a tehdejší atmosféru jsem jako malé dítě už začínal vnímat. I tehdy jsem věděl, že je situace dramatická a byl jsem u toho, kdy se na rohu Jugoslávské a Bělehradské ulice stavěla barikáda. Není možné na to zapomenout,“ uvedl Klaus v projevu.

 

Prezident také řekl, že se v dětském věku podílel na stavění barikády. "Když se před naším domem najednou začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného, než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál. Takže na to mám takovou osobní vzpomínku,“ přiblížil novinářům prezident.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Boj o Prahu: Češi proti Němcům bojovali i ukořistěnými tanky

 

Vzpomněl také na hrdiny i umučené z protinacistického odboje, vězněné a popravené občany za heydrichiády. „Dnes při zpětném pohledu se může zdát, že se Pražané chopili zbraní, a mimochodem je nebylo vůbec lehké získat a bylo jich tragicky málo, až když už téměř o nic nešlo. Není to tak. Dát v sázku svůj život - a padlých a zraněných nebylo málo v posledních dnech a hodinách války - bylo obdivuhodné. Logický by byl opačný přístup,“ řekl Klaus.

 

Prezident také řekl, že oceňuje účast mladých lidí na pietním aktu u rozhlasu. Vyzdvihl i přínos předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové. „To, že ona to umí říci tak 'po žensku', tak dramaticky, to je správně,“ doplnil Klaus.

 

Anděla Dvořáková popsala, jak ostrá situace panovala 5. května 1945 přímo v budově rozhlasu, kde jeho zaměstnanci strhali ze zdí cedule a popisky, aby okupační vojsko nemohlo přerušit vysílání. Němečtí vojáci, kteří po budově chodili, se v ní nevyznali.

 

"Ani nevěděli, že chodí v těsné blízkosti vysílacího zařízení,“ připomněla Dvořáková. Z jejích slov vyplynulo, že se situace účastníků povstání za poslední léta zlepšila. "Účastníci druhého odboje už nepotřebují nic, ani účastníci Pražského povstání. Jen vlídné slovo, je to pro ně pohlazení na duši,“ uvedla Dvořáková.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz