Politické rozhodnutí

Odvolaný Pospíšil: Chtěl jsem povýšit Bradáčovou, pak přišel vyhazov

Premiér Petr Nečas nechal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (oba ODS) odvolat z vlády kvůli manažerskému selhání. V reakci na odvolání ale Pospíšil naznačil, že důvodem může být záměr povýšit Lenku Bradáčovou.

Ve své řeči nejprve Jiří Pospíšil zopakoval důvody, které podle Nečase měly vést k jeho odvolání. Tedy to, že žádal pro svůj resort další peníze. Hned v další odpovědi ale naznačil, kde může být, lidově řečeno, zakopaný pes.
 

Minulý týden ve středu mu prý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl, aby jmenoval ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Pospíšil souhlasil. "Paní Bradáčová má tento týden dovolenou, proto jsem se s ní nemohl sejít,“ vysvětlil odvolaný ministr důvod, proč ještě Bradáčovou nepovýšil.
 

Na přímou otázku novinářů, zda právě záměr povýšit Bradáčovou mu zlomil vaz, se Pospíšil jen usmál a prohlásil. "Spojitosti si musíte najít sami.“
 

Pospíšil také potvrdil, že zůstává v ODS a v politice. Zaměří se na regionální politiku a práci pro Nadaci Jana a Medy Mládkových.
 

"Nejsem sebestředný a nemyslím si, že v mé osobě byl odvolaný superministr. Ve sněmovně budu podporovat vládní reformní kroky," uvedl exministr spravedlnosti.
 

Schwarzenberg: Premiér Pospíšila potrestal
 

Velmi nelibě nese odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle něj jde o trest, který Pospíšil dostal od premiéra Petra Nečase (ODS) za snahu vytvořit nezávislé státní zastupitelstv.
 

"Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná. Tento vývoj je pro mě velmi bolestný," neskrýval rozhořčení Schwarzenberg. Pospíšila si podle svých slov váží, i když je z jiné politické strany. "Byl statečný, ale za odpor proti vlastním straníkům byl po zásluze potrestán," uvedl na adresu premiéra ministr zahraničí.
 

Rath předvídal povýšení Bradáčové v projevu ve sněmovně

Prostě se ví, že v Ústí nad Labem působí velmi ambiciózní, inteligentní mladá dáma, paní státní zástupkyně (Lenka) Bradáčová, o které se ví, že pro své ambice je ochotna udělat leccos. A co když je tady takový příslib charakteru: "Paní státní zástupkyně, když uděláte toho Ratha, my víme, že byste ráda třeba na Vrchní státní zastupitelství do Prahy, kde se možná uvolní pozice, když uděláte toho Ratha, dveře se otevřou a můžete pokračovat ve své kariéře na Vrchním státním zastupitelství".
 

Co řekl Nečas...
 

Podle předsedy vlády klesla jeho důvěra v Pospíšila pod bod mrazu v rozpočtové oblasti, ministr spravedlnosti podle něj neuměl šetřit.
 

[IMAGEBOX_621255]Pospíšil: Nebudu hysterický, sbalím si bedýnky

[IMAGEBOX_621255]


Anketa

Věříte, že manažerské selhání je skutečným důvodem odvolání Pospíšila?

Hlasovalo 2086 lidí.
"Prezident republiky dnes na můj návrh odvolal podle článku 74 Ústavy ČR pana ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Pana Jiřího Pospíšila jsem o tomto svém rozhodnutí informoval dnes ráno," uvedl premiér na mimořádném brífinku. "Důvodem tohoto mého kroku, ke kterému jsem dospěl po zralé úvaze, je manažerské nezvládnutí rezortu především v rozpočtové oblasti," dodal.
 

Pospíšilovi údajně srazila vaz žádost, aby Vězeňská služba ČR dostala na letošní rok navíc zhruba miliardu korun. Kabinet sice objem peněz zredukoval, ale žádosti nakonec v principu vyhověl. "Tento krok měl demoralizující účinek na celou vládu," přiznal Nečas, jehož vláda jinak škrtá, kde může.
 

[IMAGEBOX_1013874]Ministerstvo spravedlnosti by mohli obsadit Benda nebo Staněk
 [IMAGEBOX_1013874]


"Má důvěra v pana ministra Pospíšila klesla pod bod mrazu," prohlásil předseda vlády s tím, že Pospíšil by podle něj nebyl schopný dát dohromady racionální rozpočet ministerstva spravedlnosti na příští rok.
 

"Chci zdůraznit, že rozpočtová kompetence u členů vlády pod mým vedením je tou klíčovou kompetencí, která je vytknuta před závorku, ve které můžete umístit všechny další politické schopnosti," uvedl premiér a dodal: "Mám ke všem stejný metr. Ministři za ODS nemají žádná privilegia a nemají je ani tehdy, když jsou dokonce členy vedení mé vlastní politické strany."
 

POSLECHNĚTE SI VYJÁDŘENÍ JIŘÍHO POSPÍŠILA K ODVOLÁNÍ:

"Zhruba do týdne by měl být jmenován nový ministr spravedlnosti. ODS má dost kvalitních lidí prakticky na všechny rezorty. Nevidím důvod, proč bych sahal mimo naše řady," uvedl Nečas.

Pospíšil dál zůstává místopředsedou strany. "Já jsem politický profesionál. Myslím, že pan Pospíšil je také politický profesionál. Věřím, že spolu dále budeme moci spolupracovat," dodal premiér.
 

Končící ministr spravedlnosti už nestihne vyhovět žádosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby se novou pražskou vrchní státní zástupkyně stala elitní ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová. Křeslo svému nástupci musel uvolnit Vlastimil Rampula, kterého Pospíšil nechal odvolat kvůli průtahům v korupčních kauzách.
 

Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová řekla, že žádný ze soudců Ústavního soudu se k celé věci nebude vyjadřovat. "Naší instituci nepřísluší komentovat rozhodnutí ministerského předsedy," řekla.
 

[IMAGEBOX_1013785]Odchází jeden z nejoblíbenějších politiků, Pospíšil vedl ministerstvo dvakrát
 [IMAGEBOX_1013785]


Odvolání Pospíšila nijak nekomentoval ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Nejvyšší státní zástupce není politik. Komentáře politických rozhodnutí, která navíc spadají do kompetence premiéra, mu nepřísluší," tlumočila Zemanův názor mluvčí Helena Markusová.
 

Odvolání ministra spravedlnosti překapilo i některé jeho kolegy z vlády. "Já se přiznám, že tato informace je pro mne naprosto nová. Já jsem nevěděl o tom, že se takovýto chystaný krok má udát během dnešního dne. Dokonce jsem vůbec neuvažoval, že by něco takového mělo v nejbližších hodinách nebo dnech nastat," překvapeně reagoval ve středu Pospíšilův kolega z vlády, ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM). Ministr se o své místo neobává, nebo alespoň ne kvůli financím, které chce pro svůj rezort. "V kapitole doprava se říká, že výdaje na dopravní infrastrukturu nemají být menší než v roce 2012," řekl Dobeš, který se tak opírá o koaliční smlouvu. "Je ale plné právo pana premiéra kdykoliv vyměnit jakéhokoliv ministra ve svém kabinetu," dodal ministr.
 

Jeho stranická šéfka a místopředsedkyně vlády Karolina Peake k tomu dodala: "Odvolání člena vlády je pravomocí pana premiéra. Tento krok jsem zatím zaregistrovala pouze z médií, o podrobnosti se budu teprve zajímat. Z mého hlediska je podstatné, aby nebyla ohrožena reforma státního zastupitelství a další důležité připravované legislativní změny v působnosti rezortu spravedlnosti."
 

Poslanec a předseda KSČM Vojtěch Filip vnímá odvolání ministra Pospíšila jako nepatrnou kosmetickou úpravu, která ve skutečnosti nic nemění ani na celkové nekompetentnosti vlády, ani na spojení řady členů koalice s různými spornými kauzami. "Jen doufám, že funkci neobsadí ještě méně znalý člověk. Samotnému odvolání pana Pospíšila z funkce se nelze divit. Nejde jen o vnitřní spor v ODS. Ale už delší dobu se veřejně hovoří o propojení některých členů z jeho plzeňské organizace ODS k podezřelým firmám, které podnikají s majetkem podivně privatizované Mototechny v Českých Budějovicích. Spojitost a vlastní nešetření v orgánech justice podobných věcí a osob považuji u ministra spravedlnosti za nepřípustnou," uvedl Filip.
 

[IMAGEBOX_1007196]ČSSD Nečasovi nevěří, chce znát pravý důvod odvolání Pospíšila
 [IMAGEBOX_1007196]


Jiří Pospíšil se narodil 24. listopadu 1975. Je místopředsedou ODS. Od roku 2002 je poslancem, od července 2010 ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase. Stejnou funkci ale vykonával také v letech 2006–2009 v první i druhé vládě Mirka Topolánka. V období 2006–2007 byl předsedou Legislativní rady vlády ČR, mezi roky 2009 a 2010 také děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.

fim tn.cz / Mediafax