Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Podpora policie

Prezident Klaus se zastal šéfa policie Lessyho, poslanci reagují rozpačitě

Prezident republiky Václav Klaus před dnešní schůzkou s policejním prezidentem Petrem Lessym na Pražském hradě uvedl, že za Lessym stojí a považuje celou situaci za velmi vážnou.

Tématem schůzky je vyhrocená situace mezi Policí ČR a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).
 

"Inicioval jsem tuto schůzku, protože situaci kolem policie považuji za vážnou. Není možné, aby pokračovaly takové přímé i nepřímé útoky na policii a policejního prezidenta, jaké slyšíme v posledních dnech. Jsem přesvědčen, že je potřeba situaci zklidnit a některé horké hlavy zchladit," prohlásil Klaus.
 

Hlava státu ujistila Lessyho, že má jeho podporu, aby policii bránil před vnějšími útoky. "Z těchto důvodu chci s panem policejním prezidentem mluvit a ujistit ho, že má mou podporu ve snaze zabránit destabilizaci policie," řekl Klaus.
 

Lessy podporu uvítal. "Všechno, co potřebujeme, je klid na práci a nic jiného," prohlásil policejní prezident.
 

[IMAGEBOX_1116602]Lessy naštval Nečase i Kubiceho. Klaus si ho zavolal na kobereček

[IMAGEBOX_1116602]


Policejní prezident je od čtvrtka 12. července v klinči s ministrem financí Kalouskem. Také premiér Petr Nečas (ODS) se vyjádřil, že Lessy nakročil v posledních dvou týdnech jemně za hranu politizace, což je s jeho funkcí neslučitelné. Lessy nedávno členům sněmovního bezpečnostního výboru oznámil, že mu kvůli vyšetřování kauzy nákupu armádních letadel CASA volal ministr Kalousek. Šéf rezortu financí sérii telefonických hovorů přiznal, podle něj bylo téma vyšetřování jen dílčím a hlavní byl zájem Lessyho o další dotaci pro vozy Volkswagen Passat. Policejní prezident to odmítl a byl ochoten potvrdit svoji verzi i na detektoru lži.
 

Poslanci se obávají, že Klausova podpora může ovlivnit vyšetřování
 

"Já si o té schůzce pánů prezidentů myslím to, že pan prezident Klaus měl ještě počkat. Protože dnes má pan ministr Kalousek zveřejnit důkazy, že pan policejní prezident lhal. V tuto chvíli, kdy celou věc vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, je špatné, že se k tomu vyjadřuje kde kdo. Pan prezident předjímá, jak dopadne vyšetřování," řekl Mediafaxu poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.
 

Krok prezidenta Klause neuvítal však ani místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, jehož mateřská strana ČSSD dlouhodobě kritizuje Kalouskovy údajné zásahy do vyšetřování kauzy letadel CASA. Významnou otázkou podle Zaorálka je, co ke schůzce s Lessym prezidenta Klause vedlo. "Já nevím, co k tomu vedlo pana prezidenta. Já si myslím, že policie vyšetřuje i kauzy pana prezidenta – například udělování milostí. Prezident není zcela nestranný. Nemám moc důvěru v to, že je pan prezident nezaujatý," řekl Mediafaxu.
 

Ačkoliv za Lessym v kauze letounů CASA ČSSD stojí, stav vyšetřování právě například prezidentských milostí se straně nelíbí.
 

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) se domnívá, že by se situace měla již konečně zklidnit. "Já rozhodně nechci být soudcem sporu. Měli by se v něm mírnit všichni aktéři, ministr Kalousek i policejní prezident Petr Lessy ve svých mediálních výstupech. Jeho pozici v čele policie není potřeba zpochybňovat. Já bych byla ráda, kdyby vedení policie i státního zastupitelství přestalo být uprostřed politického dění," řekla Mediafaxu.
 

Situace podle ní však není natolik vyhrocená, aby se kvůli ní mělo svolávat koaliční jednání či další schůzky s prezidentem.

fim tn.cz / Mediafax