Klaus PODPOŘÍ SYNA. Zahájí školní rok na jeho škole! CO VY NA TO?

Nový školní rok odstartuje 1. září prezident Václav Klaus na ostravském Gymnáziu a základní škole společnosti PORG, v níž je ředitelem jeho syn Václav Klaus mladší.

Politologové se shodují, že jde o zviditelnění firmy Klause mladšího a prezident by to neměl ze své funkce dělat. "Pan prezident ví, že si to může dovolit, ale určitě mu to nepřidá," okomentoval zahájení školního roku politolog Bohumil Doležal. Upozornil na fakt, že ne vždy vše, co není trestné, je také morální.

Anketa

Vadí Vám, že prezident Klaus dělá reklamu škole svého syna?


Hlasovalo 442 lidí. (Muži: 442 | Ženy: 0)


Podobného názoru je i politolog Jiří Pehe, který si nemyslí, že by šlo o střet zájmů. "Pan prezident dělá reklamu mnoha věcem, nemá v tomto případě žádné osobní skrupule," uvedl.

PSALI JSME TAKÉ:
V Ostravě vznikne elitní škola PORG


Jako zvláštní to připadá i předsedovi komunistické strany Vojtěchu Filipovi. "Je to podivné, jako by se pan prezident bál přijít do jiné školy," upřesnil.

Naopak poněkud zdrženlivější byl stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. "Je to samozřejmě náznak klientelismu, ale je pravda, že pan prezident si může vybrat jakoukoli školu, kde školní rok zahájí. Pro mne je to spíše banalita ve srovnání s tím, co se děje na ministerstvu školství," řekl Mediafaxu Chládek.

Dodal, že zahájení školního roku na PORGu sice potvrzuje vazby mezi prezidentem a gymnáziem, ale výtku k tomuto kroku prezidenta nemá.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v tom nevidí vůbec žádný problém. "Je to plně na rozhodnutí prezidenta a viděl bych to spíš jako touhu otce vidět, jak pracuje jeho syn," sdělil Mediafaxu Gazdík a závěrem uvedl, že by to v žádném případě neodsuzoval.

Prezident navštíví nejen PORG, ale i Základní školu gen. Janka v Mariánských Horách. Setká se také s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem (ČSSD) a s primátorem Petrem Kajnarem (ČSSD) navštíví společnost Vítkovice, a.s. Zúčastní se autogramiády svých knih v Domu knihy Librex.

PSALI JSME:
VÝSLEDKY MATURIT: Nejlepší je Klausův gympl!


Ostravská škola je součástí sítě škol společnosti PORG. Je první, která se otevře mimo Prahu. Základní škola má kapacitu 90 dětí, víceleté gymnázium 192 studentů. Kdo si nemůže dovolit školné, které má činit zhruba 90 tisíc korun ročně, má možnost žádat o příspěvek Nadaci Lenky a Martina Romanových.

Ta je speciálně k tomu určena a zatím se z ní pro pražské studenty nečerpá tolik peněz, jak se původně předpokládalo. Objekty školy na Rostislavově ulici v Ostravě-Vítkovicích prodali zastupitelé Ostravy společnosti PORG za 5,6 milionu korun.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax