Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

uvnitř seznam

Prezident naposledy rozdal vyznamenání. Ocenil i Špotákovou

Prezident udělil vyznamenání
Zdroj: Mediafax
Prezident udělil vyznamenání

Prezident Václav Klaus rozdal na Pražském hradě státní vyznamenání. Ocenil vědce, válečné veterány i sportovce. Medaili Za Zásluhy si odnesla oštěpařka Barbora Špotáková.

Řád Bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání, dostal Alexandr Beer. Válečný veterán v roce 1945 vstoupil do československé jednotky v Buzuluku a zúčastnil se osvobozování Prahy a Ostravy. Stejné ocenění prezident propůjčil i Vasilu Korolovi, který prošel pracovními tábory na Sibiři a během karpatsko-dukelské operace přišel o pravou ruku.


Řád Tomáše Garrigua Masaryka se uděluje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Tentokrát ho dostali Leopold Färber, Karel Jaroslav Fořt, Jaromír Jarmara, Josef Plocek, Hubert Procházka a Drahomíra Strouhalová.


Medaili Za hrdinství letos dostal pouze jeden člověk, Rudolf Zvolánek. Ten minulý rok zachránil muže, který zůstal uvězněn uvnitř mísícího zařízení na plasty. Volánek vlezl dovnitř, vytáhl ho a zachránil mu tak život. Kvůli zranění mu ještě vevnitř musel amputovat levou ruku.

 


Medaile Za zásluhy si odnesli dva sportovci - Barbora Špotáková a Ivo Viktor. Špotáková skvěle reprezentovala Českou republiku na olympijských hrách v Pekingu a v Londýně, odkud přivezla zlaté medaile. Zároveň také drží světový rekord v hodu oštěpem


Ivo Viktor je veteránem mezi fotbalovými brankáři. Za českou reprezentaci chytal na šedesáti zápasech a v roce 1976 byl prohlášen za třetího nejlepšího fotbalistu Evropy. Kariéru ale už dávno pověsil na hřebík, letos oslavil 70. narozeniny
 

tn.cz / anš