Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Prezident: NEPŘIJMU DEMISE MINISTRŮ, dokud neuvidím jasný plán vlády!

Než přijmu demisi či demise nebo než vydám rozhodnutí o odvolání ministrů, budu chtít mít na stole plán dalšího fungování vlády. Prezident Václav Klaus to řekl v pondělí na Pražském hradě, kde se vyjádřil k současné politické situaci.

Prezident vystoupil před novináře po 48 hodinách, naposledy se k napjaté situaci uvnitř vládní koalice vyjádřil v sobotu. "Uplynuly dva dny a můj – a nejen můj – neklid a nervozita narůstá," řekl na Hradě prezident. Dodal, že "vyhrocené až ultimativní výroky" koaličních politiků hodnotit nechce, protože chápe, že oni někdy musí riskovat.

 

"Role prezidenta je však jiná – prezident musí usilovat o stabilitu a fungování země. A to vyžaduje mít jistotu o fungování a existenci vlády. Nepřeji si – a jsem přesvědčen, že nejen já, ale i celá česká veřejnost – opakování mimořádně dlouhé neexistence vlády, jako tomu bylo v roce 2006, stejně jako si nepřeji neexistenci politické vlády, jako tomu bylo v letech 2009 až 2010," uvedl Klaus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

UPLÁCENÍ V POLITICE! Policie trestně stíhá VĚCI VEŘEJNÉ!

 

"Chtěl bych ubezpečit každého, veřejnost i politiky, že rozumím svým ústavním povinnostem ohledně jmenování, demise, případně odvolávání vlády či jejích jednotlivých členů. Jistě budu tyto svoje ústavní povinnosti dodržovat," konstatoval prezident.

 

"Než přijmu demisi či demise nebo než vydám rozhodnutí o odvolání toho nebo onoho ministra, budu vyžadovat plán, projekt, záměr dalšího fungování vlády od jejího předsedy," uvedl Klaus a podtrhl: "Mým zájmem je, abychom se nepustili do neorganizovaného, chaotického procesu."

 

Premiér Petr Nečas (ODS) v pátek a o víkendu prohlašoval, že v pondělí přinese na Pražský hrad demisi ministra dopravy Víta Bárty (VV) a návrhy na odvolání ministra vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše (oba VV). Pro svůj krok má předseda podle svých slov podporu ODS a TOP 09.

 

Strana Věci veřejné připustila odvolání svých zástupců z vlády pod podmínkou, že Nečas zbaví funkce zároveň ministra obrany Alexandra Vondru, šéfa zemědělství Ivana Fuksu (oba ODS) a také ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). V pondělí VV navíc zdůraznily, že by měl premiér před odevzdáním návrhů na odvolání ministrů této strany z vlády svolat schůzi špiček koaličních stran (K9), jinak ODS poruší ustanovení koaliční smlouvy.

TN.cz