Prezident Václav Klaus jmenoval 68 nových profesorů

Řady profesorů českých vysokých škol se v pátek rozrostly o 68 nových tváří.

Prezident republiky Václav Klaus nové profesorky a profesory jmenoval na Karlovy univerzity za spoluúčasti ministryně školství Miroslavy Kopicové.

 

"Situace na českých vysokých školách je neuspokojivá a dle mého názoru jsou naše vysoké školy ve fázi snižování kvality," uvedl ve svém projevu prezident. Podle Klause sice vysoké školy zaznamenávají značný nárůst počtu studentů, ale zároveň klesá kvalita.

 

Klaus odsoudil zhrubnutí české veřejné diskuse a vyzval nově jmenované profesory, aby se do veřejné diskuse zapojili. "Váš úkol je tedy dvojí - zapojit se do veřejné diskuse a zároveň zlepšit situaci na českých vysokých školách," dodal prezident, který svůj proslov zakončil apelem na to, aby se profesoři nevzdalovali z veřejného života. "Není možné, abyste žili ve slonovinové věži svého úzce profilovaného oboru," zakončil.

 

"Vzdělání je nejdůležitějším úkolem současnosti," zahájila svůj proslov na počátku ceremoniálu ministryně školství. Dále upozornila na značné problémy současnosti, jako je nedostatek profesorů v humanitních oborech, o něž je přitom značný zájem ze strany studentů. Připomněla také nutnost reformy vysokých škol, protože české vysoké školy podle jejích slov nedosahují kvality zahraničních univerzit.

 

Podle Kopicové v současné době panuje obecná nedůvěra ve vysoké školství a patří mezi hlavní úkoly nově jmenovaných profesorů tento stav změnit. "Vaše role je pro naši společnost zcela zásadní," zakončila svůj projev.

 

Mezi jmenovanými jsou například Eva Milková z Univerzity Hradec Králové, Drahomíra Pavelková z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Jindřich Pazdera z Akademie múzických umění v Praze, Celestýn Scholz z Českého vysokého učení technického v Praze, Ilja Stříž z Univerzity Karlovy v Praze, Ivo Šauman z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Lenka Vaňková z Univerzity Palackého v Olomouci, Barbara Maria Willi z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Ivan Zelinka z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Zdeněk Fiala z Univerzity obrany, Karel Pospíšil z Univerzity Pardubice nebo Michal Haindl ze Západočeské univerzity v Plzni.

 

Ke jmenování přistupuje prezident na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol. Profesoři jsou jmenováni pravidelně na jaře a na podzim. Loni jmenoval Klaus v březnu 68 a v září 104 profesorů.

 

"Další kolo jmenování profesorů proběhne na podzim 2010," avizovalo již dříve ministerstvo školství.

 

Podívejte se, které profesory prezident Václav Klaus jmenoval.

Seznam nově jmenovaných profesorů [pdf]

tn.cz / Mediafax