pomůže to?

Prezident Zeman bojuje proti drogám! Podepsal zákon, který zabrání jejich šíření

Vaření drogy
Zdroj: isifa.com
Drogy - ilustrační foto

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který by měl pomoci zabránit šíření nových druhů drog. Díky nové legislativě by měla být omezena dostupnost látek potřebných k jejich výrobě a mělo by se tak zamezit i jejich výraznějšímu šíření.

Drogovou oblast dříve řešil pouze jeden zákon, který byl podle ministerstva zdravotnictví příliš nepřehledný. Proto vznikl nový zákon o tzv. prekurzorech, tedy chemikáliích, z nichž se omamné a psychotropní látky vyrábějí. Nový zákon nyní podepsal prezident Miloš Zeman a výrobci i prodejci drog jsou pravděpodobně zklamáni.

 

Nový zákon podle Senátu zvýší byrokracii a pravděpodobně bude muset být ještě novelizován. Prozatím norma o návykových látkách například omezuje dostupnost červeného fosforu, z něhož se vyrábí pervitin.

Novela by pak měla prezentovat Českou republiku, jako zemi, v níž se mák setý pěstuje pro potravinářské účely, nikoliv pro výrobu opiátů. Zákon současně upravuje i problematiku léčivých přípravků s obsahem efedrinu a pseudoefedrinu, které mají utlumující účinky a jsou používány k výrobě tvrdých drog.

 

Zákon vznikl na základě zkušeností z evropské legislativy a zavádí tak novou kategorii látek nazvanou výchozí a pomocné látky. Lidi, kteří s nimi pracují, teď kvůli zákonu mají nové povinnosti. Jednou z nich je registrace u ministerstva zdravotnictví nebo zákaz jejich dodávání nepodnikajícím fyzickým osobám.

TN.cz