Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2010 18:17

Prezidenti Visegrádské čtyřky se sešli v Karlových Varech

Prezidenti V4 se sešli v Karlových Varech
Zdroj: Mediafax
Kromě českého prezidenta se setkání zúčastní maďarský prezident Pál Schmitt, polská hlava státu Bronisław Komorowski a slovenský prezident Ivan Gašparovič.

V Karlových Varech začíná v pátek dvoudenní summit prezidentů Visegrádské čtyřky (V4), tedy hlav států České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Tématem bude zhodnocení dosavadní existence V4, její priority a budoucí výzvy.

"Prezidenti V4 budou hledat to, co je spojuje, aby tak mohli lépe spojit své síly a efektivně spolupracovat jak při dosahování svých zájmů, tak při spolupůsobení na utváření zítřejší Evropy i světa," stojí v prohlášení prezidenta Václava Klause.

 

Podívejte se na reportáž o setkání hlav státu v Karlových Varech:

 

 

Upozornil, že diplomacie je hlavně věcí zájmů, které je podle něj třeba jasně formulovat a prosazovat kultivovaným způsobem. "Tam, kde se zájmy sousedních zemí prolínají, je efektivní pokoušet se je prosazovat ve vzájemné součinnosti," zdůraznil. Věří, že po summitu bude spolupráce zemí opět na vyšší úrovni.

 

Kromě českého prezidenta se setkání zúčastní maďarský prezident Pál Schmitt, polská hlava státu Bronisław Komorowski a slovenský prezident Ivan Gašparovič. Na summit dorazí také jejich manželky, které v rámci vlastního programu navštíví společnost zabývající se výrobou a prodejem skla či zámek v Bečově nad Teplou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sarkozy jednal s Topolánkem. Mimo jiné o Lisabonské smlouvě

 

Visegrádská skupina vznikla kvůli spolupráci a intenzivnímu prosazování zahraničněpolitických cílů účastnických zemí. Vzájemná koordinace politických kroků měla tyto země přibližovat západním bezpečnostně-politickým a hospodářským strukturám, zvláště pak NATO a ES/EU.

 

Za oficiální počátek visegrádské kooperace je považován 15. únor 1991, kdy se v maďarském Visegrádu setkali tehdejší československý prezident Václav Havel, polský prezident Lech Walesa a maďarský premiér József Antall, aby zde podepsali Deklaraci o spolupráci České a Slovenské Federativní Republiky, Polské republiky a Maďarské republiky na cestě evropské integrace.

 

Místo bylo vybráno symbolicky, právě zde se totiž setkali roku 1335 český král Jan Lucemburský, polský král Kazimír III. Veliký a uherský král Karel I. Robert k podpisu deklarace o mírové spolupráci svých zemí.

 

Pozorovatelé však tvrdí, že po vstupu do Evropské unie význam spolupráce upadá a kooperace se soustředí spíše na dílčí projekty.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

TN.cz
Reklama