Dozvuk chrastavského útoku

Prezidentská ochranka se poučila, teď používá i rentgen nebo rám

Ochranka českého prezidenta Václava Klause se poprvé od incidentu v Chrastavě ukázala na veřejnosti. A všem ukázala, jak radikálně změnila taktiku. Při návštěvě německého prezidenta v Lidicích použila i rentgen a bezpečnostní rám.

Vypadá to, ale že se ochranka prezidenta Václava Klause z chrastavského útoku Pavla Vondrouše poučila, protože při návštěvě německého prezidenta Joachima Gaucka pořádala v Lidicích doslova manévry.
 

Kolem místa, kde se Václav Klaus se svým německým protějškem pohybovali, byly hned tři bezpečnostní koridory. Navíc ochránci hlav státu použili i mobilní rentgen a bezpečnostní rám.
 

Bezpečnostní expert ale nad takovou ochranou kroutil jen hlavou. „Je to bezprecedentní, že by na otevřeném prostoru byla takováhle kontrola,“ řekl Andor Šándor.
 

Bezpečnostním rámem ale prohlídka rozhodně nekončila. Následovala osobní prohlídka a všechny věci policisté projely rentgenem a následně ještě znovu zkontrolovali. Navíc nikdo kromě prezidentova doprovodu se nemohl pohybovat volně. "Byla změněna i taktika, o které se vyjadřovat nemohu ani nechci,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.
 


V Lidicích se to ochránci jen hemžilo, navíc kolem střežených osob se vytvořily tři bezpečnostní okruhy. Vnější: okolo celého památníku. Střední: ve vzdálenosti cirka deseti metrů. Vnitřní: zhruba osm mužů v bezprostřední blízkosti. „Je vidět, že ti chlapci sledují to okolí velmi bedlivě,“ pochválil ochranku bezpečnostní expert Šándor.
 

Jestli ale byl s ochranou spokojen i sám prezident či jeho kancelář není jasné, Hrad se totiž k tomu nechtěl vyjádřit.

hmr s přispěním Jakuba Vrány tn.cz / TV Nova