Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

PŘÍBĚHY: Lidské oběti posledních povodní

Poslední povodně mají na svědomí 12 životů. Záchranáři nevylučují, že počet ještě vzroste.

Velká voda v noci překvapila řadu lidí. Ve chvíli brala povodňová vlna majetek i životy. Lidé utíkali ve snaze zachránit si holé životy. Někteří zemřeli, když se snažili zachránit své příbuzné.


 


Nejpostiženější obcí je Jeseník nad Odrou, kde zemřeli čtyři lidé.


Jak lidem postiženým povodní pomoci? Čtěte TADY.


První oběť: uvízla v autě

 

V Novém Jičíně v rozvodněné řece zahynula pětačtyřicetiletá žena. Uvízla v autě v Žilině, na předměstí Nového Jičína. "Záchranářům se ji ani po několika desítkách minut už nepodařilo oživit,“ řekl mluvčí záchranky Lukáš Humpl.
 

Bratři zemřeli při záchraně matky
 

Bratři Fuskovi z Jeseníku nad Odrou zemřeli při záchraně své pětasedmdesátileté matky. Dlouho se ji snažili přemluvit, aby opustila dům. Čas kvapil a cenné minuty na záchranu mizely. Nakonec naléhání svých synů vyslyšela a vyšla do patra, jim se to ale už nepodařilo. "Strhl je proud, jejich těla jsme našli v domě,“ řekl příbuzný rodiny Vladimír Fusek. Bratrům bylo 53 a 54 let.
 

Nepřežila evakuaci
 

V Jeseníku povodeň vzala život i dvaadevadesátileté babičce. Příbuzní ji přemluvili, aby s nimi šla na půdu, kde čekali na záchranu. Aby je nestrhl proud, drželi se trámů, kolem nich hučela voda. Hasiči se k nim museli prosekat střechou. Po strhujícím boji se živlem se jim to podařilo, babičku z vody vytáhli už mrtvou. Zemřela pravděpodobně šokem.
 

Zemřel v autě
 

Šestačtyřicetiletý muž zahynul v autě v Životicích na Karvinsku. "Snažili jsme se ujet z vesnice. On jel za mnou, já to ještě stihla, ale jeho voda uvěznila,“ řekla se slzami v očích jeho sousedka.
 

Strhl ho proud


 

Jeden muž utonul v Černotíně. "Svědek viděl dotyčného procházet přes most, kde tekla voda. Údajně uklouzl a spadl do říčky. Pak už ho neviděl,“ řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková. Jedná se zřejmě o muže, který byl pohřešován od středečního večera.


Sanitka nepřijela včas
 

Dva lidé zemřeli zřejmě na srdeční selhání. Záchranka se k nim kvůli vodě nedostala včas.
 

Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla se záchranáři nemohli dostat k sedmaosmdesátiletému seniorovi v Kuníně na Novojičínsku. "Dříve se tam dostali hasiči, pokoušeli se pána resuscitovat, ale zemřel," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři nemohli kvůli záplavám včas přijet ani k devětasedmdesátileté seniorce v Bernaticích na Novojičínsku.

 

Další muž zemřel na srdeční selhání ve Valašském Meziříčí. Pětačtyřicetiletý muž podle záchranářů psychicky nezvládl, když mu velká voda mimo jiné odnesla vozidlo, a dostal srdeční infarkt. Lékaři jej po desítkách minut oživili a převezli do valašskomeziříčské nemocnice. Infarktu však nakonec podlehl.

 

Desátá oběť: bezdomovec

 

Tělo desátého mrtvého se našlo poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně. Pravděpodobně se jednalo o bezdomovce, který utonul, řekla mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková.

 

Jedenáctá oběť zemřela v nemocnici

 

Další oběť byla také z Jeseníku nad Odrou. Žena tu zemřela v nemocnici, k její smrti prý přispěla špatná dostupnost pomoci kvůli velké vodě.

 

Raftař jel na rozvodněné řece

 

V souvislosti s povodněmi zemřel ve čtvrtek večer i vodák na Českokrumlovsku. U Větřní se s ním a jeho přáteli na rozvodněné Vltavě převrhl raft. Dva členové posádky se i v silném proudu dostali na břeh, třetí se utopil. jeho tělo našli záchranáři až v pátek. Vltavou v tu dobu po silných srážkách protékalo asi šestkrát víc vody než za normálního stavu.

muf a krajské redakce TV NOVA TN.cz