Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslanci dali šanci přímé volbě prezidenta

Volička u urny
Zdroj: Jindřich Kodíček
Takto by lidé v budoucnu mohli volit i hlavu státu.

Poslanci udělali první krok k přímé volbě prezidenta. Návrh ČSSD prošel prvním čtením.

Anketa

Chtěli byste volit prezidenta přímo?

Hlasovalo 143 lidí.
Návrh nyní posoudí ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny.


Podle návrhu ČSSD by mohli prezidenta volit občané starší 18 let. Právo být volen by měl každý občan, který dosáhl 40 let věku. Nominovat kandidáta by mohlo 20 poslanců nebo deset senátorů a každý občan starší 18 let, který by pro svůj návrh získal podpisy alespoň 10 tisíc občanů s volebním právem.


Návrh rovněž mění a upřesňuje pasáže ústavy týkající se hlavy státu. Přímo volený prezident by mohl jmenovat představitele Ústavního a Nejvyššího soudu pouze ze členů těchto soudů. Spolupodpisu premiéra by podléhalo prezidentovo jmenování členů Bankovní rady České národní banky. Prezidentovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání nebo nařídit, aby nebylo zahájeno, by musel rovněž podepsat premiér.


Sociální demokraté rovněž navrhují, aby byla dosavadní doživotní beztrestnost prezidenta za činy, jichž se dopustil ve své funkci, omezena pouze na dobu jejího výkonu. Návrh nově zavádí možnost odsouzení prezidenta na návrh Poslanecké sněmovny Ústavním soudem v případě, že by závažným způsobem porušil ústavní pořádek.


Sněmovna předlohu sociálních demokratů projednávala už předloni v listopadu, tehdy ji odročila. Dnes přežila návrh poslance ODS Jiřího Polanského na zamítnutí. Pro hlasovali jen poslanci za občanskou demokracii. ODS pak ale hlasovala i pro přikázání návrhu novely ústavy výboru. Sněmovna také prodloužila lhůty k projednání o měsíc.


Polanský argumentoval tím, že ústava by měla být podrobena diskuzi i v dalších bodech, které se týkají například Ústavního soudu. Navrhoval jednání mezi parlamentními stranami o důsledné revizi celé ústavy, pokud to bude potřeba. 

tn.cz / ČTK