PROBOHA! Tohle schválili poslanci: Do DŮCHODU V 70 LETECH! V nemocnicích ZAPLATÍME VÍC!

Změny ve veřejném zdravotním pojištění, jako například zvýšení poplatku za den pobytu v nemocnici z 60 na 100 korun nebo možnost zavedení tzv. nadstandardu zdravotní péče, schválili v úterý poslanci v závěrečném čtení. Sněmovna zároveň přehlasovala Senát a prosadila novou výměru důchodů.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění sněmovnou prošla po dlouhé diskusi mezi koalicí a opozicí. Ta kritizuje nejen zmíněný "nadstandard", ale i zdražení poplatku za pobyt v nemocnici.

 

Do původního návrhu zákona poslanci včlenili řadu změn, na nichž se dohodl zdravotní výbor sněmovny. Změní se regulační poplatek za položku na receptu na poplatek za recept ve výši 30 korun.

 

Z úhrad zároveň vypadnou léky do 50 korun. Medikamenty pod touto hranicí ceny si pacienti zaplatí sami.

 

PODÍVEJTE SE:

 

 

Předloha nyní míří do Senátu. Dá se ale očekávat, že ji horní komora parlamentu, kde má většinu sociální demokracie, poslancům vrátí. ČSSD již také avizovala, že pokud novela projde v současné podobě celým legislativním procesem, napadne ji u Ústavního soudu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Poslanci v úterý opětovně schválili malou důchodovou reformu, kterou jim vrátil Senát. Novela zavádí novou výměru důchodů. Vyšších penzí se tak dočkají lidé, kteří mají vyšší mzdy. Lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou. To bylo podstatou judikátu Ústavního soudu, který kritizoval penzijní systém za to, že je přehnaně solidární a málo zásluhový.

 

Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ovšem již dříve vysvětlil, že nominální výše důchodů bude naopak stoupat v důsledku každoroční valorizace a pětiletého přechodového období.

 

PSALI JSME:

JEDNÁNÍ opět ZKRACHOVALA! Odbory, vláda a zaměstnavatelé se nedohodli!

 

 

Důchodový věk u žen se bude zvyšovat po přechodnou dobu o šest měsíců ročně, nikoli o čtyři, jako je tomu nyní. Ke sjednocení věku odchodu do důchodu pro muže i ženy dojde v roce 2041.

 

 

Ve třetím čtení schválili poslanci novelu, která dává obcím pravomoc regulovat si hazard na svém území. Nově budou moci obce provozování hazardních her přímo zakázat. Zákonodárci přijali k předloze komplexní pozměňovací návrh. Díky němu obce mohou vytvořit jen úzkou zónu, do níž by se hazardní hry koncentrovaly.

 

Rozšířit se má okruh podniků a zařízení, na která se obecní vyhlášky mohou vztahovat. V současnosti obce mohou regulovat jen výherní automaty, nově získaly možnost regulovat i sázkové hry v kasinu a především videoloterijní terminály.

 

Třetím čtením nakonec prošel také zákon, který počítá s prodloužením šestiměsíční lhůty na popření otcovství. Novela zákona o rodině dává otci právo biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte. Společně s touto úpravou prošel také návrh na častější využívání institutu střídavé péče. Přestože tato otázka poslance názorově rozdělovala i v rámci jednotlivých stranických klubů, nakonec novelu přijali.

 

Zelenou dostala také novela, která umožňuje soudům nařídit ochrannou léčbu dětem, které se dopustí závažného trestného činu ještě předtím, než dovrší 15. rok. Léčbu by dítě absolvovalo buď ambulantně, anebo by se jí podrobilo v ústavu. Soud by přitom mohl kdykoliv v průběhu léčení rozhodnout o změně nařízené formy.

 

Sněmovna schválila také předlohu, podle které bude ČEZ a ostatní provozovatelé jaderných zařízení v Česku platit nové poplatky v řádu desítek milionů korun. Peníze půjdou do Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

 

Jaderné energie se týkala i druhá novela, kterou poslanci schválili. Podle ní budou obce, na jejichž katastrálním území se bude budovat úložiště jaderného odpadu, od státu dostávat kompenzace ještě předtím, než úložiště vznikne. Výši dotace má svým nařízením stanovit vláda a vyplácela by se z takzvaného jaderného účtu. Celkem má podle propočtů ministerstva na tyto dotace připadnout až 30 milionů korun ročně.

 

Ve druhém čtení pak prošel i senátní návrh zákona o České televizi (ČT), ke kterému poslanci přijali komplexní pozměňovací návrh. Podle novely by měla reklama zmizet z hlavního kanálu ČT i ze zpravodajské ČT24. Komerční bloky by nadále zůstaly pouze na ČT2 a ČT4, a to na podporu české kinematografie a českého sportu.

tn.cz / Mediafax