Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2012 07:10
Rozvodněné řeky a říčky

Kvůli bouřce evakuovali dva dětské tábory. Otava vyděsila lidi v Klatovech a Sušici

Další silné bouřky zasáhly Česko. Voda vyplavila několik domů i dětský tábor. V Klatovech a Sušici byl na Otavě vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity.

Bouřky, déšť i krupobití potrápily téměř celou republiku. Rozvodnil i několik vodních toků. V Klatovech a Sušici dokonce zasedla povodňová komise.
 

"Otava u nás dosáhla III. stupně povodňové aktivity v 01.20. S ustávajícími srážkami však kulminace pomalu ustupuje," řekl krátce před třetí hodinou ranní starosta Sušice Petr Mottl. Podle jeho slov musel být evakuován dětský tábor z kempu Čepice. "Zhruba čtyři desítky dětí musely být přesunuty do místní klubovny," upřesnil Mottl.
 

Následky silných bouřek:
 

Hasiči v noci na středu kvůli rozvodněné Otavě museli evakuovat asi 20 lidí z kempu Anín. V Kolinci voda podemlela dva mosty a v Mochtíně hasiči evakuovali 3 lidi.
 

Bouřka v jižních Čechách zablokovala železniční trať u Vyššího Brodu. Osoboní vlaky nejezdí mezi Lipnem nad Vltavou a Horním Dvoříštěm. Kamení na trať popadalo v úseku mezi stanicemi Rybník a Vyšší Brod.
 

Na Šumavě se zvedla hladina říčky Křemelná natolik, že byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. V Konici na Klatovsku byl vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity, když začala stoupat hladina Ostružné.
 

Celkem 34 lidí evakuovali hasiči v úterý odpoledne z dětského tábora ve vesnici Miskolezy na Náchodsku, kde se rozvodnil místní potok. "Děti i vedoucí se prozatím přemístili do tělocvičny ve Chvalkovicích," řekla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.
 

Hasiči vyjížděli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů a odklízeli stromy a větve spadlé na silnice. Ve východních Čechách bylo nejvíc postiženo Trutnovsko. Na Náchodsku je z důvodu zaplavení uzavřena silnice 301 u obce Česká Metuje pod tratí Českých drah, spadlé dráty vysokého napětí omezily odpoledne provoz na silnici 33 u obce Předměřice nad Labem na Hradecku. V Hradci Králové zatopila voda silnici u obchodního centra Futurum.
 

Následky bouřek a lijáků zaměstnávali hasiče i na Vysočině. V úterních odpoledních hodinách vyjížděli v úterý už takřka třicetkrát. "Nejvíce událostí evidujeme na Žďársku, tam jsme vyjížděli ve čtrnácti případech," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. 

"Druhým nejvíce postiženým okresem našeho kraje je Jihlavsko, tady hasiči zasahovali či stále zasahují u 10 událostí. V Moravských Křižánkách na Žďársku blesk dokonce zapálil střechu rodinného domu.
 


Kolem 17. hodiny
se nad Českou republikou vyskytovala dvě výrazná bouřková pásma. Jedno se táhlo od Sázavy Na Benešovsku až po Čáslav. Druhé na ose Chrudim-Hlinsko-Nové Město na Moravě.Před 16. hodinou
zasáhly bouřky Hradec Králové a okolí. V nejbližších 3 hodinách budou směřovat na sever až severovýchod do okresu Turnov a Náchod. Současně se vytvořila v okrese Šumperk další silná bouřka, která směřuje dále k severu až severovýchodu do okresu Jeseník.


Kolem 15. hodiny
zuřily nejsilnější bouře ve středních Čechách a na Vysočině. "V oblasti Jihlavy se vytvořila silná bouřka Bude směřovat k severu až k severovýchodu a v nejbližších dvou hodinách přejde přes okres Havlíčkův Brod na Chrudimsko v Pardubickém kraji,“ upozorňují meteorologové.


Okolo poledne se bouřky zformovaly na Šumavě a na východě Čech. "Přehnala se tu bouře doprovázená krupobitím, které za 30 let nepamatuji,“ řekl TN.cz Miroslav Vohralík z Holic.

 

[IMAGEBOX_1029921]
FOTOGRAFIE Z NOČNÍCH BOUŘEK NAJDETE V TOMTO ČLÁNKU

[IMAGEBOX_1029921]


 "Odpoledne bude opět zesilovat na našem území bouřková činnost. Očekáváme lokálně tvorbu silných bouřek, které budou doprovázené přívalovými srážkami s úhrny až kolem 50 mm, kroupami a silnými nárazy větru až kolem 25 m/s,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.


Zaznamenali jste bouřky, lijáky, kroupy nebo záplavy na fotografii nebo video, pošlete nám je na zpravy@nova.cz a my je zveřejníme.

 

Kromě bouřek hrozí i nadále vysoké teploty a dokonce i vzestupy hladin řek. "Nelze vyloučit výrazné vzestupy hladin zejména na tocích odvodňujících Brdy. Na východě bude nadále vystupovat teplota vzduchu v odpoledních hodinách až na 33 °C,“ doplnil ČHMÚ.
 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Republikou se v noci na úterý prohnaly hned dvě bouřkové vlny. První dorazila kolem 18. hodiny z Bavorska, druhá se přihnala po půlnoci. Nejvíce zasáhly Plzeňský, Karlovarský, Středočeský, Královéhradecký a Liberecký kraj.
 

Kroupy o velikosti vajíček padaly například blízkosti Milína u Příbrami. Podle informací Meteopressu rozbily několik střech a skleníků."Zahradu nám zasypaly obří ledové koule. Bylo tady bílo. Kroupy byly velké jako vejce. Úroda na zahrádce je úplně zničená," lamentuje jeden z obyvatelů Milína.
 

Domácnosti bez elektřiny, popadané stromy
 

Po nočních bouřích zůstaly desítky domácností na Děčínsku bez elektřiny. "Máme poruchu na vysokém napětí na Šluknovsku, bez elektřiny je Vlčí Hora a další obce, technici poruchu odstraňují," uvedla dispečerka ČEZu.
 

Hasiči na Plzeňsku v noci zasahovali u popadaných stromů a zatopených sklepů. "Vyjížděli jsme odhadem k patnácti padlým stromům. V Plzni a okolí natekla v několika případech voda do sklepů nebo zatopila místní komunikace. Například v Bdeněvsi museli hasiči odčerpávat vodu z návsi. V Rokycanech nedaleko čerpací stanice jsme odstraňovali ze silnice naplavené kameny," vypočetla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.
 

Podívejte se, jak bouřka v noci na úterý řádila na Liberecku:
 


Několik spadlých stromů a zatopených silnic přinesly přívalové deště v noci na úterý v Královéhradeckém kraji. Zásahy hasičů ale nybyly nijak dramatické, sdělila jejich krajská mluvčí Martina Žahourková.
 

Popadané stromy odstraňovali hasiči na Náchodsku a na Jičínsku. "Na Náchodsku jsme také čerpali vodu ze sklepů, k zaplavené silnici jsme přivolali pracovníky správy a údržby silnic," řekla mluvčí.

 

Voda z polí přetéká přes silnici 33 v obcích Dolany a Jaroměř na Náchodsku, uzavřená je zaplavená silnice 37 u obce Hořenice na Náchodsku, na této vozovce také nefunguje signalizace na železničním přejezdu. 

 

Podívejte se:

Reportáž TV Nova

fim, vrl tn.cz / Mediafax