dárek motoristům

Pro skútry bude stačit i řidičák na auto. Motorky mají ulevit dopravě

Milovníky malých motocyklů čeká od příštího roku příjemná novinka. Na řízení strojů do obsahu 125 kubických centimetrů jim totiž bude nově stačit řidičský průkaz na auto.

Novinka začne platit automaticky a řidiči kvůli ní ani nemusí na úřad nebo do autoškoly. Na skútr bude moci od 19. ledna nasednout každý majitel řidičského průkazu skupiny B. Podmínkou je, aby měl stroj kvůli snadné obsluze automatickou převodovku a objem do 125 kubických centimetrů. To v podstatě splňují jen skútry.
 

Záměr vychází z evropské směrnice a má ulehčit obcím od nadměrné dopravy tím, že bude motivovat běžné řidiče, aby z auta přesedli raději na skútr. Ministerstvo dopravy ale všem zájemcům doporučuje, aby toto přesednutí nepodcenili. Skútr je totiž těžší a rychlejší než například moped. Pokud mají proto lidé zkušenosti jen se stroji do 50 kubických centimetů, měli by zajít do autoškoly na kondiční kurzy. Nařídit jim to ale nikdo nemůže.
 

[IMAGEBOX_525799]Nepřijdete o řidičák? Odebírají ho kvůli TĚMTO NEMOCEM
 [IMAGEBOX_525799]

 

Nová budou od ledna pravidla také pro řidiče silných motorek o výkonu nad 35 kilowattů. Nováčci na nich dostanou oprávnění nejdřív ve 24 letech. Pokud ho ale mají už teď, na silnici budou moci jezdit dál.

tn.cz / gar