Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

letecké neštěstí v čáslavi

Co zlomilo letadlu podvozek? Chyba pilota nebo technická závada

Havarovaná Antonov An-30 u Čáslavi
Zdroj: Mediafax

Proč v Čáslavi havaroval vojenský Antonov? Tuhle otázku si kladou nejen čeští, ale už i ruští letečtí inspektoři, kteří budou nehodu také vyšetřovat. Rýsují se dvě základní verze: technická závada nebo chyba pilota.

Zcela jasná jsou zatím tato fakta: Při přistávání na letišti v Čáslavi se letadlu zlomila přední noha podvozku. Stroj sjel z dráhy a začal hořet. Otázkou je, co způsobilo, že se podovozek zlomil.
 

I laika napadne technická závada či únava materiálu. Další okolností je ale to, že ruští piloti zřejmě neznali příliš dobře podmínky na Čáslavském letišti. Obvykle totiž ke svým kontrolním letům vzlétali a přistávali v Pardubicích.
 

V úvahu tedy připadá i chyba pilota, který vzhledem k neznalosti letiště mohl se strojem přistát příliš tvrdě. To je však zatím ve fázi spekulací, byť je to nepochybně jedna z vyšetřovacích verzí.
 

Pokud se ukáže, že někdo porušil pravidla letů nebo letové přípravy, je ruská prokuratura připravena viníka nebo viníky stíhat. V takovém případě hrozí trest až sedmi let vězení.

PSALI JSME:
Letoun se rozlomil a začal hořet, u Čáslavi se zranilo šest lidí

 

Zranění se mezitím už zotavují. Tři nejhůře postižení vojáci, dva Rusové a jeden Čech, se léčí ve vinohradské nemocnici. Nejhůře popálený Rus, který měl spáleniny na 20 % těla a navíc i popálené plíce, leží dosud na oddělení JIP. Snad už zítra by ho ale měli odpojit z přístrojů, takže se mu zřejmě daří lépe.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Má však velmi bolestivou spáleninu pravé ruky. Lékaři mu budou sundavat spálenou kůži a léčit popáleninu kožními štěpy. Tři ruští vojáci, kteří byli hospitalizování v nemocnici v Kolíně, by dnes měli být propuštěni a poletí domů do Ruska.

tn.cz / gar