Proč povodeň zabila 12 lidí? Byla přívalová, říká hydrolog

Odklízení následků škod v Novém Jičíně - Žilině-4
Zdroj: Mediafax
Jedna z nejvíc poničených oblastí - novojičínská Žilina.

Velká voda trvala krátce, její intenzita ale překvapila tisíce lidí. Podle hydrologa šlo o mimořádnou přívalovou povodeň.

V noci ze středy na čtvrtek zasáhla sever Moravy ničivá vlna. Zemřelo při ní už dvanáct lidíŠkody půjdou do stovek milionů korun. Tisíce domácností v Moravskoslezském kraji po povodni zůstaly bez plynu, vody a elektřiny.

 

Sledujte řádění živlů a sčítání škod minutu po minutě TADY.


Povodeň trvala desítky minut, s sebou za tak krátkou dobu dokázala strhnout auta, autobusy, stromy, zvířata nebo lidská obydlí. Někteří lidé se utopili přímo ve svých domech, na zahradách nebo v autě. Jak je možné, že nestačili utéct?


Podle hydrologa Jana Daňhelky zemřelo tolik lidí, protože letošní povodeň se lišila třeba od té, která Moravu postihla v roce 1997 a Čechy v roce 2002. "Na rozdíl od těch minulých, kdy se rozvodnily velké řeky, středeční povodeň byla přívalová," vysvětlil tn.cz Daňhelka.


Voda nestoupala pozvolna, ale přišla vlna


Voda tentokrát nestoupala pozvolna, ale přišla v jedné velké a rychlé přívalové vlně. "Při přívalové povodni se rozvodní menší říčky, které běžně z břehů nevystupují. Některé z nich mají velký spád a voda jejich koryty teče velmi rychle," popsal Daňhelka.


Vysvětlení meteorologa dodává na věrohodnosti i to, jak příval vody popisují svědci. "Během půl hodiny byla zkáza hotová," sdělil novinářům například starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.


Pro lidi to mnohdy znamená, že nestačí před vodou utéct nebo situaci podcení a snaží se zachránit majetek. "Na to ale při přívalové povodni nezbývá čas," dodal Daňhelka.


Méně škody na mejetku, více na životech


Přívalové povodně často nenadělají tak vysoké škody, protože zasáhnou menší území než povodně z velkých řek.


Podle Daňhelky vznikají přívalové povodně souhrou několika okolností. V prvé řadě hraje roli množství srážek. Aby byla povodeň přívalová, stačí, aby napršelo 30 až 40 milimetrů vody. K tomu se přidá vodou již nasáklá půda, krajina plná polí, která vodu nezachytí tak důkladně jako například les, a valící se voda nabere nečekaný spád.


Letošní povodeň byla svou silou výjimečná, na druhé straně hydrolog uvádí, že přívalové povodně u nás nejsou výjimkou. "Vznikají obvykle v letních měsících po bouřkách," řekl Daňhelka.


Přívalové povodně například v roce 2007 zasáhly Prahu - rozvodnil se tam potok Botič. V roce 2005 se prohnaly řekou Hodonínka v povodí Svratky a v roce 2002 Sázavou v Ondřejově. Oproti letošnímu roku ale tehdy povodně nezasáhly hustě obydlené oblasti.

 

"Voda šla z kopců tak rychle, že se nedalo nic dělat"


Své vysvětlení náhlého přívalu vody má také Povodí Odry. Podle náměstka Povodí Odry Čestmír Vlčka záplavy na Novojičínsku nezavinila řeka Jičínka, ale voda valící se z kopců. "Pršelo extrémně a vypadalo to, jako by se na zem vylévaly kbelíky s vodou," řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

 
Od středečních 18:30 do 20:30 spadlo v postižené oblasti okolo 80 milimetrů srážek. Metr čtvereční půdy na Novojíčínsku tedy zalilo až 80 litrů vody. "Voda šla z kopců do obcí tak rychle, že se nedalo nic dělat. Pronikla tam ještě dříve, než se zvedla řeka Jičínka ve svém korytě," dodal Vlček.

 
Pro srovnání - při ničivých záplavách v srpnu 2006 napršelo v Krkonoších až 180 milimetrů, ale za 48 hodin. Na Novojíčínsku tedy spadlo za dvě hodiny stejně srážek jako v Krkonoších před třemi lety za celý den.

 

Čtěte také:

Povodně ON-LINE: pojišťovny sčítají stamilionové škody

Voda vzala 8 životů, na pomoc Moravě vyrazí 1000 vojáků

ON-LINE povodně zkomplikují dopravu na dovolené

Meteorologové varují, bude ještě hůř

Voda způsobila problémy i na železnici, mnoho spojů zrušeno

OBRAZEM: Fotografie zkázy, kterou způsobila voda

V úterý řádila voda na jihu Čech

Jak se žije ve vesnici, kterou zasáhne velká voda každý rok

Vyrval vodě své tři děti a mámu, z domu je vysekal majzlíkem

Letošní záplavy jsou 4. nejtragičtější v historii Česka

Zoufalství: Nevím co budeme dělat, dům není pojištěný

Povodně vašima očima

Proč povodeň zabila tolik lidí

ON-LINE: Hrozí záplavy i na dalších místech?

První pokusy o rabování, policie posiluje hlídky

Praha v pátek zavře protipovodňová vrata v Čertovce


Hana Válková TN.cz