nenechte se podvést

Naletěli jste na předváděcí akci? ČTĚTE RADY, JAK SE BRÁNIT

Na TV Nova a redakci TN.cz se obracejí další a další okradení a podvedení lidé, kteří si na předváděcí akci kvůli různým fintám prodejců koupili předražené zboží. Co prodejci nejčastěji nabízejí a jak se nenechat okrást?

Začíná to vždycky stejně. Ve schránce najdete leták lákající na výlet po Čechách za pár korun, bohaté pohoštění zdarma a krásnou prezentaci. Ale skončí to tak, že spláčete nad výdělkem.
 

"Chtěla jsem motorovou pilu, televizi, mobilní telefon a ten parní čistič. Místo toho ale dostala jen čistič a k nim vysavač a deky," stěžuje si paní Burešová z Pardubicka. "Nechala jsem se napálit." Důchodkyně tak přišla na předváděcí akci firmy Global Innovation o 15 000 korun.


 

"Vnutili nám jeden vysavač a parní čistič za cenu 14 tisíc. Rozbalil nám to jejich řidič a pak jsem zjistil, že je to enormně předražené zboží,“ popisuje svou zkušenost s prodejci Václav Novák z Ústí nad Labem. Zboží vrátil, ale na vrácení svých čtrnácti tisíc tisíc čeká marně už 140 dní.
 
 

 

To jsou jen dva příklady za všehny, případy podvedených seniorů se sobě podobají jako vejce vejci. Pokud jste se i vy stali obětí na předváděcí akci, experti jednoznačně radí na nic nečekat a se všemi dokumenty okamžitě vyhledat pomoc. "Spotřebitel musí požádat o vydání platebního rozkazu, případně se obrátit na soud,“ doporučuje Martin Černý z dTestu. 

Od letošního léta má navíc kupující daleko větší šanci se bránit. Prodejce už ho nemůže odbýt s tím, že smlouva byla uzavřená doma, v klidu, a proto není možnost ji zrušit. Tak to totiž až dosud chodilo. "Od června letošního roku nemá vliv na možnost odstoupení, zda-li byla smlouva uzavřena doma nebo na předváděcí akci,“ upozorňuje Černý.
 

Pokud prodejce tvrdí opak, lže. A nenechte si namluvit, že zboží mu nemůžete na adresu uvedenou v kupní smlouvě vrátit. Jde to. "Vždy je nutné výrobek dobře zabalit, pojistit, zaslat doporučeně s dodejkou, aby měl v ruce nespokojený zákazník doklad o odeslání.
 

Důležité je zapamatovat si, že při odstoupení od smlouvy je nutné dodržet zákonnou lhůtu. "Podnikatel či prodejce se musí o odstoupení od smlouvy dozvědět nejpozději do čtrnácti dnů, ideální je odesílat desátý den, doporučeně s dodejkou,“ doporučuje dTest.
 

Vůbec nejlepší obranou ale je, nenechat se na předváděcí akce nalákat. Pokud už tam jedete, rozhodně nepodepisujte nic, co si důkladně nepročtete. Nově prodejci nechávají podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí. A pokud je potom zboží upraveno na místě určené spotřebitelem, od smlouvy nelze odstoupit! 

 

A na jaké zboží se vás snaží prodejci nalákat?  Škála je to opravdu široká. Vnutit se vám budou snažit nejen oblíbené hrnce, které ve finále vyjdou na 30 000, ale také masážní přístroje, lůžkové soupravy, kufry, televize, sekačky, zkrátka prakticky cokoliv.

 

Katalog jedné z takovýchto firem nabízí vybavení do kuchyně - za téměř 199 tisíc, žehlící, parní a vysávací systémy 91 tisíc, masážní přístroje za 76 tisíc, když k tomu přičtete ještě lůžkovou soupravu a kufry - ani ne základní vybavení domácnosti chce téměř 378 tisíc.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TV Nova tn.cz / gar