Prodejci ojetých aut vítají milionové pokuty za stáčení tachometrů

tachometr
Zdroj: Oficiální zdroj

Tvrdý postih čeká pravděpodobně každého, kdo od poloviny příštího roku upraví počty najetých kilometrů u auta nebo motocyklu. Ministerstvem dopravy připravovanou novelu, která počítá s pokutou ve výši pět až deset milionů korun, vítají zejména prodejci ojetých automobilů.

"Velmi nás těší, vítáme a podporujeme současnou aktivitu ministerstva dopravy, protože přetáčení tachometrů se stalo zejména v posledních letech výnosným byznysem pro stovky "podnikavců", kteří touto aktivitou znepříjemňují život nejen seriózním autobazarům, ale zejména kupcům ojetých vozidel," uvedl Martin Doležal, mluvčí autobazaru Auto ESA.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodeje vozů MPV v Česku se zvýšily
 

Právě Auto ESA stojí za peticí proti manipulacím s tachometry u ojetých vozidel, kterou před rokem obdržel tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV). Své podpisy pod text připojili zejména zákazníci autobazaru.


O dvanáct měsíců později se zdá, že nemusí být snaha prodejců ojetin marná. Ministerstvo dopravy chystá novelu silničního zákona, podle které budou hrozit za přetáčení tachometrů vysoké pokuty. Neautorizované přetočení tachometru by se totiž mělo stát přestupkem, za který bude možné udělit u fyzických osob až padesátitisícovou pokutu, právnickým osobám a podnikatelům by hrozila až pětimilionová sankce.


Dalším opatřením, které by mělo zabránit nedovolené manipulaci s tachometrem, je zaznamenávání stavu najetých kilometrů do speciální karty, údaje o stavu tachometru by měly být také přístupné na uzavřeném informačním okruhu pro autorizované osoby.


Mimo zákon se tak dostanou i všechny firmy, které nabízí úpravu stavu najetých kilometrů. Novela silničního zákona by měla začít platit v polovině roku 2012.
 

tn.cz / Mediafax