Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2013
prague pride

Profesor Putna už si na Prague Pride připravil transparent. Zaútočí na Zemana?

Zeman, Putna
Zdroj: Mediafax/ Isifa.com
Kvůli tomuto transparentu se Miloš Zeman mylně domníval, že má jako prezident právo rozhodnout, že Putna nebude profesorem. Teď se Prague Pride Putna zúčastní i s titulem profesor...

V Praze dnes začal festival sexuálních menšin Prague Pride. Chystá se na něj i profesor Martin C. Putna, který svou účastí na předešlých ročnících tak znechutil Miloše Zemana, že ho prezident odmítl jmenovat profesorem. Putna TN.cz nejen potvrdil účast, ale také prozradil, že si na sobotní pochod gayů a leseb opět přinese trefný transparent.

Festival Prague Pride se zaměřuje na komunitu leseb, gayů, bisexuálů a translidí. Třetí ročník přehlídky, která vyvrcholí v sobotu karnevalovým pochodem hrdosti homosexuálů, nabízí skoro stovku akcí. Divadelní představení, diskuse, promítání, výstavy či koncerty tentokrát spojuje téma coming outu, tedy zveřejnění a přijetí odlišné sexuální orientace. Na ně odkazuje i letošní slogan: Jdeme s barvou ven. Festival pobuřuje konzervativce, podle organizátorů ale protesty postupně slábnou.
 

Akcí festivalu i průvodu se už tradičně zúčastní i profesor a literární historik Martin C. Putna. Tentýž Putna, kterého letos Miloš Zeman odmítl jmenovat profesorem. Jako důvod uvedl Putnovu účast na předchozím ročníku festivalu a zejména pak transparent, který Putna nesl. Stálo na něm "Katolické buzny zdraví Bátoru".
 

Putna se transparentem vysmíval kontroverznímu vysokému úředníkovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi, který veřejně Prague Pride kritizoval. Ačkoliv později Zeman nápis na transparentu použil jako argument, proč Putnu profesorem nejmenovat, většina politologů v tom vidí jen zástupný důvod a domnívají se, že Zemanova averze vůči Putnovi vznikla spíše proto, že Putna před prezidentskými volbami otevřeně podporoval Karla Schwarzenberga.
 

 

Za Martina C. Putnu se proti prezidentovi postavili nejen kolegové z akademické obce, ale i studenti a veřejnost. Kvůli tomu a také proto, že Zeman neměl pro své odmítnutí žádnou oporu v zákoně, nakonec prezident částečně kapituloval. Putnu nechal stát se profesorem, ale jmenování mu nepředal a poslal ho po ministru školství.
 


 

Putna si ale ze Zemana zjevně nic nedělá. Festivalu a pochodu gayů se zúčastní i letos. A navíc má v záloze překvapení. "Určitě se zúčastním. To rozhodně. Chystám znovu i transparent. Mám ho připravený, ale ten text na něm bude překvapením až na sobotu," slibuje s úsměvem Martin C. Putna.
 

Ani na naléhání, zda bude text reflektovat Zemanův postoj a činy kolem Putnovy profesury, ale historik neodpověděl. "Nechte se překvapit. Bude tam to, co pokládám za vhodné," doplnil opět se smíchem dobře naladěný profesor Putna.
 

 

Rovněž doporučil dvě akce festivalu, které pro něj budou nejdůležitější. "Rozhodně to bude debata o postavení a situaci gayů a leseb v Rusku. To je zcela zásadní téma, o kterém naši politici vůbec nemluví a na které bychom se jich měli ptát. Třeba i v souvislosti se změnou českého velvyslance v Moskvě," vysvětlil Putna. Další akcí, kterou veřejnosti jako katolík doporučil, je nedělní bohoslužba (nejen) pro účastníky festivalu. Celý program festivalu naleznete ZDE.
 

Týdenní akce vyvrcholí sobotním průvodem s obří duhovou vlajkou, který letos půjde na opačnou stranu než v předchozích letech. Tentokrát vyrazí přes ulici Na Příkopě směrem na Letnou. Zatím chodíval přes Václavské náměstí na Střelecký ostrov. Ten se ale nyní opravuje a tradiční trasu si včas zabrali odpůrci festivalu. Podle jeho prezidenta Czeslawa Walka se ale zdá, že protesty postupně ztrácejí na síle a utichají.
 


 

Program nabízí i sportovní akce, procházky Prahou s průvodcem či debaty. Jedna z nich se zaměří na coming out v politice. Vystoupí na ní zahraniční politici či bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka. Záštitu nad přehlídkou, kterou sami pořadatelé nazývají "nejteplejším festivalem v roce", mají pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Tu za to konzervativci kritizují.

tn.cz / ČTK / gar