Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na opatření chybí peníze

Propadlíci v českých školách by měli dohnat učivo v létě, radí OECD

Školák
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Ve školách by už neměli být propadlíci, OECD totiž Česku radí, že by místo toho měli školáci raději vše dohnat v létě. V Česku na toto opatření ale chybí peníze.

Výzkum OECD, který zveřejnila Mf Dnes, ukázal, že žáci, kteří propadnou, se v dalším roce příliš nezlepší. Naopak, jsou ve stresu a často školu nedokončí. Navíc většinou šikanují své spolužáky.
 

OECD místo opakování ročníku navrhuje, aby propadlíci chodily do školy přes letní prázdniny či v sobotu, nebo odpoledne. Školy by od září měly také více využívat individuální plány pro problémové žáky.
 

Úplného zákazu opakování ročníku, však zřejmě nehrozí, protože to základní školy odmítají. "Pro některé děti je hrozba propadnutí jedinou motivaci k tomu, aby se učily,“ uvedla pro Mf Dnes Hana Stýblová, šéfka Asociace ředitelů základních škol.
 

Podle ní, ale je hlavní problém především v chybějících financích. Učitelé podle Stýbové vědí, jak propadání žáků zabránit. "Vědí, jak na to, ale potřebuji k tomu peníze. Na doučování a další postupy. Ale peníze nejsou a situace se zhoršuje, proto bude těžké uplatnit v praxi i nové opatření ministerstva. Mám obavy, že skončí jen na papíře,“ stěžovala si ve čtvrtečním vydání Mf Dnes Stýblová.
 


I přes protesty učitelů, že ministerské předpisy je těžké v praxi provádět, plánují úředníci další opatření. Mají zabránit nízké kvalitě vzdělání nebo propadání žáků. "V případě skupiny dětí, které nemají v rodině oporu, bude nutné přitlačit. Doučování a několikatýdenní dorovnávací kurzy jsou dobré a budou součástí různých projektů pro školy. Budeme se muset bavit i o povinnostech pro rodiče,“ řekla pro Mf Dnes Stýblová.
 

tn.cz / hmr