POZOR: Hrozí nebezpečné sucho, varují meteorologové

Meteorologové varují před suchem a nebezpečím požárů. Ty hrozí hlavně na jihu Moravy a severozápadě Čech.

Pokles zásob půdní vláhy nastává v Česku od konce srpna. Ohrožuje hlavně nižší a střední polohy. Občasné slabé srážky tento vývoj nedokáží zvrátit, uvádějí meteorologové.

"Změřené i vypočtené hodnoty zásob půdní vláhy pod travním porostem jsou v současnosti nejnižší v Polabí, Poohří a v části jižní Moravy. V těchto oblastech se zásoby v orniční půdní vrstvě pohybují mezi 5 a 20 procenty využitelné vodní kapacity,“ uvádí výstražná zpráva ČHMÚ.


Využitelná vodní kapacita je množství vody, které může rostlina z půdy využívat. Podobně špatná situace byla naposledy na konci kalendářního léta v roce 2003.


Výstraha meteorologů před suchem platí od dnešního dopoledne až do odvolání. Odborníci v ní mluví o nejvyšším riziku sucha a zvýšeném stupni nebezpečí požárů.

 
“Situace by se mohla zlepšit v příštím týdnu, kdy by měl frontální systém přinést do Česka srážky. Do té doby by se měli lidé chovat opatrně, aby nemohlo dojít ke vzniku požáru,“ řekl tn.cz meteorolog Miloš Dvořáček


Varování platí pro všechny kraje České republiky. "Očekávané slabé srážkové úhrny na čtvrteční studené frontě situaci nezplepší," předpovídá Český hydrometeorologický ústav.

 

“Podobná situace nastala naposledy v roce 2003. Taková sucha koncem září jsou velmi ojedinělá,“ přiznal meteorolog.

mad, gib TN.cz