Úspěch vědy

Průlomový objev českých vědců pomůže v léčbě rakoviny!

Lékařský objev
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Česká věda zaznamenala významný úspěch ve zkoumání a léčbě rakoviny. Tým profesora Jiřího Neužila zjistil, že nádorové buňky jsou mnohem odolnější, než se myslelo.

Buňky lidského těla jsou poháněny mitochondriemi. Tyto buněčné orgány jsou jakýmisi minitovárnami, díky nimž buňky a celé tělo fungují.


Tým profesora Jiřího Neužila nyní přišel s objevem, který přepíše učebnice biologie a medicíny a úplně mění pohled na nádorová onemocnění.


Výzkumníci totiž zjistili, že rakovinné buňky neodumírají ani poté, co přijdou o mitochondriální DNA a tím pádem o své "továrny". Pokusy na myších ukázaly, že takto okleštěné buňky si prostě funkční mitochondrie vezmou z jiných buněk v těle pacienta.


"To vede k obnovení mitochondriální funkce mitochondrií v rakovinných buňkách. Výsledkem je, že tyto buňky opět získají schopnost tvořit nádory," uvádí Akademie věd v tiskové zprávě.


Rakovinné buňky jsou tak evidentně mnohem houževnatější, než se dosud myslelo a dokáží se vzpamatovat i z ran, které by pro jiné buňky byly smrtelné.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Skandál v Austrálii: Zatkli otce, který podal dceři s rakovinou marihuanu a pomohl jí

Čtyřicet tisíc za vystoupení pro děti s rakovinou. Michal Nesvadba si prý nechá platit za charitu

Související témata:
TN.cz