Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.12. 2009 10:38

PRŮZKUM: Ježíšek miláčkem dětí. Santa Claus nýmandem

Jesličky. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj
Ježíšek má v České republice proti svým konkurentům silnou pozici.

Internetový výzkum společnosti SANEP prokázal, že českým Vánocům kraluje Ježíšek.

Český vánoční trh je v posledních letech stále více bombardován zbožím s motivy Santa Clause.  Tradiční Ježíšek však jeho útoky s přehledem odráží. Letos by měl rozdávat dárky při bílých Vánocích.

 

Předpověd počasí na svátky se dozvíte ZDE.

 

Jak ukázal předvánoční průzkum společnosti SANEP, Ježíšek jako symbol českých Vánoc bude letos nadělovat dárky u 87 procent dotázaných. Děda Mráz a Santa Klaus zůstávají shodně v jednoprocentní menšině.

 

Na výsledky průzkumu se podrobně můžete podívat ZDE

 

Někdo neslaví a Fischerův Mojžíšek

 

V Česku jsou i lidé, kteří vánoční svátky neslaví. Podle výsledků průzkumu jich je osm procent. Jsou to buď osamělí lidé nebo skupiny s odlišným náboženským vyznáním jako třeba muslimové. Jjiné tradice mají například i židé. Jak v médiích prozradil sám premiér Jan Fischer, v jeho domácnosti naděluje dárky pod stromeček Mojžíšek.

 

Češi utratí za vánoční dárky průměrně 6 tisíc. Američané třikrát víc. Čtěte ZDE.

 

Průzkum také ukázal, že hospodářská krize zasáhne do vánočních rozpočtů u 47 procent respondentů. Naopak 43 procent dotázaných uvedlo, že ekonomická recese množství dárků neohrozí a deset procent účastníků průzkumu uvedlo, že neví.

 

Stres, nebo pohoda?

 

Jako období klidu a pohody vnímá Vánoce 29 procent dotázaných. Jako radost pro děti vytváří vánoční pohodu 20 procent respondentů. Příležitostí pro rodinná setkání jsou Vánoce pro 19 procent dotázaných. Křesťanskými svátky, které každoročně oslavují zrození Ježíše Nazaretského, jsou Vánoce pro 13 procent dotázaných. Naopak jako chaos a stres vnímá předvánoční shon 10 procent účastníků průzkumu.

 

Vloni se Češi postavili za Ježíška velmi viditelně. Neváhali za něj dokonce demonstrovat před Úřadem vlády. Podívejte se na reportáž:

 

hru tn.cz / ČTK
Reklama