PRŮZKUM: Vláda vyléčí ekonomiku! Myslí si to téměř polovina lidí

Téměř polovina (47 %) lidí se domnívá, že uskutečňovaná a připravovaná opatření vlády jsou správnou cestou k ozdravení státních financí, více než polovina dotázaných (55 %) je však označuje za příliš drastická. Ukázal to v úterý zveřejněný průzkum agentury STEM.

Anketa

Budete stávkovat, pokud se vláda nedohodne s odbory?


Hlasovalo 5564 lidí. (Muži: 5564 | Ženy: 0)
Podle 37 % lidí jsou vládní opatření přiměřená a 8 % je kritizuje jako nedostatečná a příliš mírná. Necelá polovina respondentů (42 %) soudí, že kabinetem chystané kroky budou stimulem pro ekonomiku.

 

Celkem 53 % respondentů s reformními kroky nesouhlasí, z krize podle nich nepovedou. Celkem 58 % lidí se nedomnívá, že reformy nastartují českou ekonomiku, o opaku je přesvědčeno 42 % dotázaných.

 

 

Respondenti se ve svých preferencích liší podle svých sympatií k politickým stranám. Voliči ODS a TOP 09 ve dvou třetinách věří, že vládní kroky ozdraví veřejné finance a stimulují hospodářství (69, resp. 63 %). Pozitivně naladěni jsou v tomto případě i sympatizanti VV (52 %). Přes 10 % příznivců vládních stran si myslí, že opatření kabinetu povedou ke stabilizaci veřejných financí, ale nenastartují ekonomiku. Přibližně 5 % voličů vládních stran se domnívá, že se naopak obnoví dynamika hospodářství, ale nezlepší stav veřejných financí.

 

Opačná situace je u opozic, voliči ČSSD a KSČM pochybují, že by reformy ozdravily stav veřejných financí, ani nenastartují hospodářství (72, resp. 77 %). Pouze 17 % voličů sociální demokracie a 12 % voličů komunistů soudí opak.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 3. až 13. 9. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1228 respondentů.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax