Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

PRŮZKUM: Volby by vyhrála ODS, ČSSD ztrácí

Mirek Topolánek slaví
Zdroj: Mediafax
Mirek Topolánek se může radovat. Podle společnosti Median by nejvíc hlasů do volebních uren nasbírala ODS. Ilustrační foto

Ostatní výzkumy z posledních týdnů ale přisuzují vítězství sociální demokracii.

Volby do Poslanecké sněmovny by podle listopadového volebního modelu společnosti Median vyhrála ODS se ziskem 29,5 procenta hlasů, za ní se umístila ČSSD s 27,1 procenta.

 

Do Sněmovny by se dostaly ještě KSČM s 14,2 procenta hlasů, strana TOP 09, kterou by volilo devět procent lidí, a zřejmě i KDU-ČSL s 5,6 procenta. Strana zelených by podle průzkumu získala 4,4 procenta hlasů a žádné místo v poslaneckých lavicích by neobsadila.

U malých stran činí statistická chyba dva procentní body, u velkých stran čtyři. Zeleným by se tak teoreticky mohlo podařit překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory parlamentu, lidovci by naopak mohli skončit pod ní.


V listopadu by se voleb zúčastnilo 63 procent oprávněných voličů, k volebním urnám by podle aktuálního průzkumu nešlo 37 procent Čechů.

 

Median se ve svém průzkumu rozchází s ostatními agenturami provádějícími volební průzkumy. SANEP odhaduje vítězství sociální demokracie o tři procentní body a podobný náskok jí přiznává i Factum Invenio.

 

Podle CVVM by ČSSD vyhrála dokonce o osm procentních bodů. Agentura STEM spočítala, že by ČSSD a ODS měly ve Sněmovně dokonce většinu.

kap tn.cz / ČTK