Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2009 15:55

PRYČ S KOMUNISTY, shoduje se stále více lidí

Komunisti
Zdroj: oficiální zdroj

Polovina lidí by chtěla zásadně omezit vliv komunistů a téměř dvě třetiny si nepřejí představitele KSČM ve vysokých funkcích.

Oproti roku 2004, kdy společnost STEM dělala stejný průzkum naposledy, se teď mírně zvýšil podíl lidí s protikomunistickými názory.


Zhruba třetina lidí nicméně pořád zastává naopak prokomunistický postoj.


Impulsem k výzkumu se podle agentury staly podzimní krajské volby, po nichž komunisté poprvé od roku 1989 získali pozice v krajských zastupitelstvech. V médiích se pak objevily úvahy o prolomení rezervovaného postoje většiny české společnosti ke komunistické straně.


Proti tomu, aby se vysoké funkce otevřely i pro čelné představitele KSČM, se vyslovilo 59 procent respondentů. To je o tři procenta více než v roce 2004. Na otázku, zda je třeba zásadním způsobem omezit vliv KSČM na život společnosti, odpovědělo kladně 51 procent lidí.


Nejradikálněji se k těmto dotazům vyjadřovali sympatizanti vládních stran, mladí lidé, odborní pracovníci a podnikatelé, naopak výrazně prokomunistické postoje zastávají především důchodci a občané starší 60 let.


Stále živá je mezi lidmi také myšlenka zákazu komunistické strany. Internetovou petici "Na komunisty si zvykat nechceme", která vznikla na podzim po krajských volbách, podepsalo už přes 51 tisíc lidí. Zástupci petičního výboru se chystají 19. ledna na úřad vlády, kde ministry veřejně vyzvou, aby podpořili senátní návrh na soudní zákaz komunistické strany.


Pokud se vám stýská po dobách, kdy byli komunisté u moci, podívejte se, jak by za jejich vlády mohly vypadat televizní zprávy.


ČTK / tn.cz
Reklama