Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

On-line rozhovor

Expert na ojeté vozy: Do 50 tisíc si kupte fabii

Tomáš Svoboda - Auto Esa
Zdroj: oficiální zdroj
Specialista na prodej ojetých vozů autobazaru Auto Esa Tomáš Svoboda

Hostem on-line rozhovoru byl na TN.cz specialista na prodej ojetých vozů Tomáš Svoboda. Čtenářům radil, jak správně vybrat ojetý vůz.

Nejprodávanější značkou roku 2012 v autobazaru Auto Esa byla opět Škoda. Její podíl ale klesl z loňských 36,5 % na letošních 34 %. Pořadí značek je stejné jako loni – po první Škodě následují Ford, VW, Renault, Citroen a Fiat.
 

Ani pořadí modelů se příliš nezměnilo. Nejprodávanějšími modely zůstávají Škoda Octavia, Škoda Fabia, Ford Mondeo, VW Passat, Ford Focus, Škoda Felicia, VW Golf, Renault Megane, Opel Astra, Ford Transit a Ford S Max. Za zmínku stojí propad vozů Peugeot 307 z osmého až na 12.místo.
 

Velmi zajímavá je statistika prodejů podle typů paliva. Vyplývá z ní totiž prudký nárůst zájmu o vozy s naftovými motory v posledních třech letech. Zatímco v roce 2010 měly dieselové vozy na celkových prodejích podíl 45 %, předloni to bylo 51 % a loni dokonce 61 %.
 

Ve srovnání prodaných vozů podle typu karoserie klesl v roce 2012 podíl vozů hatchback, liftback a sedan, a to z loňských 47% na 43% letos. Prodej vozů s karosérií kombi se naopak zvýšil o jedno procento, jednoprocentní nárůst zaznamenaly i terénní vozy a SUV a prodej vozů MPV se zvýšil o dvě procenta.


Rozhovor

 

Zájem zákazníků Auto ESA se v roce 2012 jednoznačně přesouval k větším vozům. U malých vozidel klesl podíl z 28 % v roce 2011 na 23 %. Podíl nižší střední třídy zůstal stejný, tedy 34% a podíl vozů střední třídy se zvýšil ze 14 na 16 procent.
 

Průměrné stáří vozidel zůstalo po celý rok na stejné úrovni, tedy 7 až 8 let. Průměrná prodejní cena nepatrně stoupla ze 142 tisíc na 144 tisíc Kč. Ani pořadí nejoblíbenějších barev se nezměnilo – šedá/stříbrná, modrá, černá a červená.
 

fim TN.cz