kontroverzní kandidát

Vladimír Franz: Po zvolení bych se šel nejdříve poklonit Masarykovi a Havlovi

Vladimír Franz
Zdroj: Mediafax
Vladimír Franz

Vladimír Franz se rozhodl, že bude v nadcházejících volbách kandidovat na prezidenta České republiky. Jeho kandidatura není rozhodně vyhecovaný nápad. Navrhli ho mladí, kterým není lhostejná situace v Česku.

Anketa

Dostane umělec Vladimír Franz váš hlas v prezidentských volbách?

Hlasovalo 2687 lidí.
Malíř, spisovatel, hudební skladatel, dramatik, učitel – tím vším je kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Pozornost vzbuzuje nejen svým širokým záběrem, ale také extravagantním vzhledem. Jeho tělo je pokryto fascinujícím tetováním, které mu pokrývá dokonce i obličej.

 

Osobně si myslí, že jeho zvolení by do světa vyslalo signál o "toleranci k odlišnostem". On sám je velmi tolerantní o homosexualitě říká toto: "Homosexualita není nemoc, politický názor, ale danost." A osobně si nemyslí, že by ostatním státníkům měla vadit jeho odlišnost. "Musel bych mít hodně nízké mínění o jiných státnících, pokud bych předpokládal, že by mě moje tvář měla v jejich očích diskvalifikovat."

 

"Umění tetování provází lidstvo od pradávna. Kromě původní magické a rituální funkce plní i funkci estetickou. Jistě - estetický názor je věcí každého svobodného jednotlivce. Tetování je projevem svobodné vůle, nikomu druhému nezasahující do jeho svobod. Jde o výraz trvalého a neměnného rozhodnutí stát si za svým, a to v dobrěm i zlém. (...) moje tetování je výsledkem dlouhodobě promýšlené koncepce, nikoli náhlého hnutí mysli," zdůvodnil čtenářům svá tetování.

 

Čtenářce Alče se přiznal, že byť vystudoval Právnickou fakultu UK, tak advokacii se nikdy nevěnoval. "Odešel jsem raději do dělnických profesí, protože mne praxe totalitního práva neoslovovala, přitom jsem raději soukromě studoval hudbu a malbu."

 

Některé dotazy se také týkaly jeho názorů na současné palčivé problémy politiky a ekonomiky. Co se týká zavedení eura, tak je Vladimír Franz spíše zdrženlivý. "Na euro je dost času," odpověděl, ale jinak se označuje spíše za "eurorealistu." "Česká republika by měla být spojencem demokratických zemí, jednat jako spojenec, chovat se jako spojenec a přitom neztratit sebevědomí a důstojnost," to je jeho názor na zahraniční politiku.

 

Standa Černý se ptal, kam by vedla jeho první cesta po zvolení. "První zahraniční cesta by asi byla tradičně na Slovensko, ale domácí určitě k hrobu TGM a VH, aby se za mne tam nahoře přimluvili...,"

 

 Kandidatura Vladimíra Franze na prezidenta vyvolala velký ohlas. Na sociálních sítích mu vyjadřuje podporu především mladá generace, která o jeho úmyslu dostat se na Hrad vášnivě diskutuje. Objevilo se také mnoho zajímavých a vtipných koláží, které vycházejí především z Franzova extravagantního vzezření.Rozhovor

 

 

Vladimír Franz se narodil v roce 1959 v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Už během svých studií se soukromě vzdělával v oblastech malířství, dějin umění a hudby u předních českých odborníků. Spoluzakládal autorské divadlo Kytka, ve kterém se věnoval mimo jiné i scénografii.

 

 

V současnosti působí jako pedagog na Divadelní fakultě AMU, přednáší i na Filmové fakultě AMU. Vyučoval i na brněnské Fakultě výtvarných umění. Kandidát na prezidenta zkomponoval hudbu k více než 140 divadelním představením. Je držitelem šesti cen Alfreda Radoka za nejlepší hudbu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o kandidatuře Vladimíra Franze na prezidenta:

 

tn.cz / hru