záchranná akce

Puštík se zamotal do rybářských vlasců ve stromě, hasiči mu zachránili život

Výjimečný zásah mají za sebou hasiči v Prosetíně na Chrudimsku. V osmimetrové výšce zachraňovali ze stromu sovu, která byla zamotaná do rybářských vlasců. Sova si nedokázala sama pomoct a nebýt hasičů, pravděpodobně by zahynula. Po ošetření záchranářů se ale v pořádku vrátila do volné přírody.

Puštík proháněl svoji kořist a sám se chytil do smrtelného sevření. Vlasce, které na stromě zůstaly po nešikovných rybářích, se mu omotaly okolo křídla. Pomoci mu dokázali až hasiči. "Byl ve stresu a vyhublý. Visel tam několik dní, motal se tam a měl natažené vazy," říká Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.

 

K vyčerpané sově hasiči vyšplhali po stromě a zvíře odstřihli. Kupodivu neměl zlomenou jedinou kost. "Kdyby tam takhle visel dál, tak uhyne hlady. Kdyby se převrátil, tak by došlo k překrvení mozku a uhynul by," popisuje možné nepříjemné scénáře Josef Cach. Sova dostávala léky na tlumení bolesti, po pár dnech už potravu přijímala sama.

 

Po týdnu zesílila a ustoupil i otok křídla. Puštík obecný opustil záchrannou stanici – snad už teď bude mít víc štěstí a rybáři se naučí lépe nahazovat…
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Petr Brzek tn.cz / hru