Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vzdělávání prezidenta

Putna přinesl Zemanovi knihu o Rusku. Aby se dovzdělal

Putna poslal Zemanovi knihu - 2
Zdroj: ČTK
Profesor Putna předává výtisk své nové knihy mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi

Martin C. Putna, profesor a literární historik, známý také tím, že ho prezident odmítl jmenovat profesorem kvůli jeho postoji k homosexuálům, uštědřil Zemanovi malý štulec. Přinesl mu svou novou knihu o Rusku a Ukrajině, aby "se více poučil o věcech, o kterých rád mluví".

Kniha, kterou Martin C. Putna na Hrad přinesl, se jmenuje Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. A jako věnování je v ní od autora uvedeno: "Miloši Zemanovi, aby se hlouběji poučil o věcech, o kterých tak rád hovoří."

 

Knihu si na Hradě převzal před fotoaparáty prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Profesoru Putnovi slíbil, že si knihu o víkendu přečte a v pondělí předá Zemanovi. "Jelikož jsem se léta zabýval ruskými kulturními dějinami, náboženskými i literárními, tak jsem si řekl, že je mojí povinností jakožto odborníka pokusit se poskytnout k tomu trochu hlubších souvislostí," řekl na místě Putna novinářům.

 

 

Putna se už několikrát kriticky vyjadřoval k výrokům prezidenta Zemana o Rusku a Ukrajině. Dnews podotkl, že je "dost přesvědčen", že Zeman potřebuje poučenější vhled do problematiky. Putnova kniha by mu v tom mohla pomoci. Zabývá se Ruskem a jeho kulturními a duchovními kořeny, které ovlivňují i současnou ruskou politiku. Píše i o Putinovi a Pussy Riot.

 

 

Putnu Miloš Zeman lidově řečeno "nemusí" od roku 2013, kdy se pustil do křížku s akademickou obcí. Odmítl tehdy Putnu jmenovat profesorem, ale nakonec stejně musel kapitulovat. Odmítl mu ale dekret o jmenování předat a udělal to za něj ministr školství Petr Fiala.

tn.cz / David Garkisch