VZPOMÍNKOVÉ VIDEO: Miroslav Plzák a jeho manželské rady!

Miroslav Plzák
Zdroj: Korzo
Miroslav Plzák

Zpráva o smrti známého českého sexuologa Miroslav Plzáka zaskočila nejen odbornou, ale i uměleckou veřejnost. K ní měl Miroslav Plzák blízko skrz svou spolupráci s divadlem Semafor.

Sexuolog Miroslav Plzák, který v sobotu ráno zemřel ve věku 85 let, zachránil během své praxe nespočet českých manželství. Řekl to o něm agentuře Mediafax sexuolog Radim Uzel.

 

PSALI JSME:
EXKLUZIVNĚ: Zemřel proslulý sexuolog Miroslav Plzák, bylo mu 85 let
 

"Je třeba především říci, že Miroslav Plzák byl zakladatelem manželského poradenství. Tento typ poradenství tehdy ještě v Evropě příliš nefungoval, docent Plzák mu dal směr a odborný základ,“ sdělil Uzel.

 

PODÍVEJTE SE:

Rozhovor TV Nova se sexuologem Radimem Uzlem


Jeho teorii využívají manželské poradny dodnes. "Jeho radami se manželští poradci řídí i v současnosti,“ řekl Uzel. "Všichni z něho vycházíme,“ dodal.


ČTĚTE TAKÉ:
Výroky Miroslava Plzáka ZATLOUKAT, ZATLOUKAT... Tohle Plzákovi nikdo neodpáře!


Uzel znal Plzáka také velmi dobře osobně. Byl sice, jak Uzel upozornil, o 15 let starší, přesto s ním měl kamarádský vztah. „Byl velmi přátelský a kamarádský,“ konstatoval.

 

Jeho úmrtí zaskočilo některé umělce. Jiřího Krampola zpráva zastihla při natáčení nového seriálu. "Mirek byl báječný člověk a náš kamarád, já jsem hrál v jeho hře. Vídali jsme se dost často, byl nesmírně společenský a báječný doktor, zejména dětský psychiatr. Měl jsem ho strašně rád a je mi to upřímně líto, že už mezi námi není," řekl v telefonickém rozhovoru pro tn.cz. Jiří Krampol hrál jednu z hlavních rolí v Plzákově hře Záviš kontra Březinová.

 

POSLECHNĚTE SI:

Rozhovor s Jiřím Krampolem

Herci Luďkovi Sobotovi dal podle jeho slov svou nejlepší radu. "Poradil mi, ať si vezmu mou manželku, já se s ním o tom radil," přiznal v rozhovoru pro tn.cz herec.

 

POSLECHNĚTE SI:

Luděk Sobota vzpomíná na Miroslava Plzáka

 

Na svou roli v Plzákově hře Záviš kontra Březinová, zavzpomínala i Uršula Kluková. "Byla to moc krásná hra. Já tam s Jiřím Krampolem hrála manželský pár. A pan doktor Plzák na základě našich scének vysvětloval úskalí partnerského života," řekla herečka. "Byl to pro mě lev salónů," dodala.

 

POSLECHNĚTE SI:

Rozhovor s Uršulou Klukovou

 

Psychiatr a spisovatel Jan Cimický se s Plzákem poznal již při své studiu na vysoké školy, chodil na jeho přednášky. Plzák mu pak oponoval jeho práci k titulu kandidáta věd. „Díky němu došlo k obrovskému rozvoji psychiatrie, sexuologie a partnerského poradenství. Pomohl obrovské spoustě lidí,“ řekl Cimický. Poukázal také na to, že byl Plzák zakladatelem Linky důvěru, na kterou se obracejí lidé v těžkých životních situacích.

 

PODÍVEJTE SE:

Oslava 80. narozenin Miroslava Plzáka

Sexuolog Jaroslav Zvěřina označuje Plzáka za legendu partnerského poradenství. "Mirek byl bohem nadaný psychoterapeut. Je to klasik partnerského poradenství. Sexuologii začal zkoumat skrze partnerské vztahy, což byl ojedinělý a velmi přínosný způsob,“ vysvětlil.


Také Zvěřina znal Plzáka velmi dobře osobně. Nelze podle něj zapomenout na jeho schopnost okouzlovat dámy. "Byl to extrovert, nesmírně elegantní muž a gentleman každým coulem. Tím dokázal dámy oslňovat,“ uvedl.

 

Miroslav Plzák byl častým a oblíbeným hostem pořadů o erotice a sexu. Přípomeňte si jeho učinkování v Peříčku. Oblíbené byly především jeho komentáře ke kámásútře.


PODÍVEJTE SE:

 

"Je to člověk, kterého jsem si velmi vážil a kterého jsem měl rád. Byl velmi slušný a byla s ním radost spolupracovat. Dokázal se postavit za lidi, které měl ve svém okolí,“ řekl psycholog Petr Šmolka, který s Plzákem intenzivně spolupracoval.

 

Docent Plzák byl spojen také s divadlem Semafor, na jehož tvorbě se podílel. Působil ve skupině Miroslava Šimka. Divadelník a hudebník Jiří Suchý ho podle svých slov osobně příliš neznal, spíše se v divadle jen krátce potkávali a občas spolu prohodili několik slov. "Ačkoli jsem ho nijak zvlášť osobně neznal, mohu říci, že jsem si jeho působení v Semaforu velmi cenil,“ řekl. „Četl jsem jeho vtipné repliky a pamatuji si, že mi kdysi pochválil jednu premiéru,“ dodal.

 

PODÍVEJTE SE:

Ve filmu Causa Králík si zahrál doktora a přítele Miloše Kopeckého.

 

PODÍVEJTE SE:

Psychiatra si zahrál i ve filmu Vrah skrývá svou tvář. Pomáhal policistům vytvořit profil vraha.

PODÍVEJTE SE:

Miroslav Plzák byl hostem Snídaně s Novou


Plzák byl znám mezi širokou veřejností, a to i mezi mladšími generacemi. "Docent Plzák je skutečná legenda. Neznal jsem osobně, ale s jeho názory jsem se seznámil prvotně prostřednictvím vyprávění mých rodičů a v pozdějším věku také prostřednictvím jeho výstupů v médiích,“ uvedl moderátor Leoš Mareš.

 

PODÍVEJTE SE:

Ve Střepinách mluvil i o afrodiziakách
 

muf tn.cz / Mediafax