Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rádio Svobodná Evropa otevřelo nejstřeženější "pevnost" v Česku

Rádio Svobodná Evropa otevřelo na pražském Hagiboru nové sídlo. Jde o jednu z nejlépe střežených budov v republice.

Po 11. září 2001 a útoku na newyorská "dvojčata" se to dozvěděl snad každý - jeden z možných cílů teroristů je přímo v centru Prahy, kde v budově bývalého Federálního shromáždění sídlí Rádio Svobodná Evropa.

Není proto divu, že při stavbě nové budovy pro "Svobodku" byl jedním z hlavních cílů zajistit jeho bezpečnost. Na Hagiboru v Praze 10 tak vyrostla pětipatrová "pevnost".

Z magistrály zmizí bezpečnostní barikády


Rádio teď definitivně opustí své dosavadní útočiště na horním konci Václavského náměstí. Kvůli bezpečnosti bylo sídlo od roku 2001 obestaveno barikádami a hlídali je policisté. To vše nyní zmizí.

"Bezpečnostní barikády z magistrály mohou a musí zmizet ihned," řekl na slavnostním otevření pražský primátor Pavel Bém. Jeho slova je ale třeba brát s rezervou - dříve než v červnu to nebude. Do té doby se musí rádio vystěhovat.

Nové pětipatrové sídlo ve tvaru krychle je nejpřísněji střeženým objektem v České republice a dost možná i v Evropě; dostát musí stejným bezpečnostním kritériím jako velvyslanectví USA.

"Je to moderní budova, je určena přímo pro média a je bezpečná," uvedl prezident stanice Jeffrey Gedmin.

Hlavní vrata neotevřou ani sami zaměstnanci

Z budovy je vidět na židovský hřbitov, ale například nejvíc střežené místo objektu určené pro hlavního šéfredaktora vůbec nemá okna. Návštěvníci musejí projet přes dvoje masivní ocelová vrata, před nimiž jsou velké betonové zátarasy. Mezi nimi jsou auta zespodu nasvěcována, aby strážci mohli lépe kontrolovat jejich pasažéry.

Kdyby se nějakému autu podařilo obě brány prorazit, objeví se těžká kovová zábrana. Vstupní dveře neotevřou ani samotní zaměstnanci, pro otevření dveří mezi jednotlivými patry musejí zadávat bezpečnostní kódy.

Rádio se na Hagibor stěhovalo v uplynulém půlroce. Od června se všechny jeho aktivity budou odehrávat tady.

O přemístění dál od centra města, odkud stanice vysílá od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001.

Rádio bude mít na Hagiboru nájemní smlouvu na 15 let s možností prodloužení vždy o dalších deset let.

První pořad z nového ústředí odvysílalo Radio Free Iraq na počátku letošního února. Pro 500 zaměstnanců RFE/RL je na Hagiboru k dispozici asi 22 tisíc čtverečních metrů prostoru.
 

Rádio vysílá pro asi 30 milionů posluchačů v 28 jazycích do 21 zemí, ve kterých Spojené státy chtějí podporovat demokracii, například do Ruska, Běloruska, Iráku, Afghánistánu, Tádžikistánu nebo Turkmenistánu. USA rádio také financují.

Rádio Svobodná Evropa, respektive komise určená k jejímu vytvoření, byla založena v roce 1949 z popudu americké vlády. Mělo na starost šíření informací do evropských socialistických zemí. Sídlem stanice se tehdy stal západoněmecký Mnichov.

V roce 1975 se Rádio Svobodná Evropa sloučilo s Rádiem Svoboda, které s výjimkou pobaltských zemí vysílalo pouze na území Sovětského svazu.

muf s přispěním Ondřeje Špalka tn.cz / ČTK