Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Milionové odměny

Randák zveřejněním MEGAODMĚN NAGYOVÉ nic neprovedl. Soud ho osvobodil

Karel Randák
Zdroj: TN.cz
Soud definitivně osvobodil Karla Randáka (uprostřed) v kauze zveřejnění odměn Jany Nagyové

Zveřejnění megaodměn někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové její pověsti neuškodilo. Soud tak v úterý definitivně zprostil obvinění bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a bývalou pracovnici úřadu vlády Lenku Pikorovou.

Soud definitivně osvobodil někdejšího ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou v kauze zveřejnění odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Obžaloba je vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Podle soudu nebylo zjištěno, že by skutek byl trestným činem. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
 

Obžaloba tvrdí, že Randák s Pikorovou závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala prý v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal internetovému deníku Insider.
 

Z dokumentů vyplynulo, že současná Nečasova manželka dostávala statisícové odměny. Jen za rok 2011 činily tyto odměny 1,22 milionu korun. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu konstatoval, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem a dokonce ani přestupkem. Proti verdiktu se odvolalo státní zastupitelství. Odvolání však dnes soud zamítl jako nedůvodné.
 

Podle spisu například zveřejnění odměn údajně způsobilo to, že Nagyovou prosili lidé na ulici o peníze nebo se stala terčem posměšků či nadávek, což zhoršilo její postavení ve společnosti. "Podle našeho názoru nedošlo k odhalení něčeho podstatného. Nebylo zjištěno, že se jednalo o trestný čin," zmínil při čtení rozsudku předseda odvolacího senátu Jaroslav Pytloun.
 


Randák novinářům po vynesení rozsudku řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto ztotožňuje. "Já k tomu nemám žádný další komentář," uvedl Randák, který dále trvá na své nevině. Čelil také otázce, zda médiím výplatní pásky Nagyové poskytl. "To se mi zdá docela zbytečné opakovat. I z té řeči soudce to zcela jasně vyplynulo a nemám, co bych k tomu dál řekl," odpověděl Randák.
 

Tehdejší spekulace médií o mileneckém vztahu s Nagyovou ženatý Nečas popíral. Po pádu jeho vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se oženil. Manželé v současnosti čelí společně s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS. Nagyová navíc figuruje i v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a v případu údajného úniku utajovaných skutečností z Bezpečnostní informační služby.

tn.cz / ČTK / hmr